Хората може да сме еволюирали да разпознаваме лица по същия начин, по който шимпанзетата разпознават задници
Учени, които изучават поведението на шимпанзетата, са стигнали до извода, че животните използват същия процес за да идентифицират задниците на другите маймуни, който ние хората иползваме за да идентифицираме човешко лице.
А това, което е наистина интересно е, че еволюцията на двете смятани за толкова различни части на тялото, е силно свързана.
Шимпанзетата оценяват идентичността, привлекателността и здравето на другите маймуни като наблюдават внимателно техните задници, твърдят учените.
Учени от университетите в Лайден и в Киото твърдят, че човешкото лице “споделя важни характеристики със задниците на приматите,” забележка, която вероятно няма да остави равнодушни повечето от хората.
Какви са паралелите? И маймунските задници и човешките лица са винаги изложени на показ и са симетрични, което помага да се привлекат партньори, тъй като симетричните обекти ни улесняват изключително много при визуалната обработка и запаметяването на необходимата информация.
В допълнение, и задниците и лицата, променят цвета си за да дадат социални сигнали: например, когато женските шимпанзета овулират или когато хората са засрамени и се изчервяват.