Наследството на Уилям Завоевателя
В Англия 70 процента от земята все още е собственост на по-малко от един процент от населението. Това са 160 000 семейства и повечето от тях са наследници на Уилям Завоевателя.
Това поставя Великобритания на второ място след Бразилия по неравномерно разпределение на земята, пише „Гардиън”.
През 1066 г. битката при Хейстингс - между норманските войски на херцог Уилям I Завоевателя и тези на англосаксонския крал Харолд II - завършва с победа на норманите и установяване на техния контрол над цяла Англия.
Първото нещо, което Уилям прави, след като се възкачва на престола през 1067 г., е да постанови, че оттук нататък всеки акър земя принадлежи на монарха. Това било прецедент. Дотогава англо-саксонска Англия представлявала мозайка от земевладелци. После кралят разпределя голяма част от тази земя измежду хората, които са се сражавали на негова страна при Хейстингс.
Херцозите и графовете, които все още притежават голяма част от земята на Острова, са облагодетелствани от това разпределение. Въпреки всичко 22-та правнучка на Уилям, кралица Елизабет ІІ, формално продължава да се води собственик на цялата територия на Англия. Тя ще бъде наследена от нейния син - още едно норманско нововъведение: англо-саксонските крале били избирани.