Нервната система определя склонността ни към мързел
Хората, които прекарват часове във фитнеса, за да изгорят колкото се може повече калории, ще бъдат разочаровани от факта, че през цялото време собствената им нервна система подсъзнателно ги е саботирала.
Изследователи са установили, че нервната ни система умее да променя начина, по който се движим, така че да изразходваме колкото се може по-малко енергия. С други думи, хората в своята същност са мързеливи.
С доклада на учените от Simon Fraser University, Канада в списание Cell ни запознава Science Daily.
Изводите, които били направени чрез изучаване на енергетичния разход за ходене, вероятно важат за повечето от нашите движения, казват изследователите.
"Открихме, че хората лесно променят начина, по който ходят - включително характеристиките на походката си, които са били установени на базата на милиони стъпки в течение на целия човешки живот - за да спестят дори малки количества енергия," казва Макс Донелен (Max Donelan) на Simon Fraser University в Канада.
"Това е напълно съвместимо с усещането, което повечето от нас имат, че предпочитаме да правим нещата по начин, изискващ най-малко усилия, когато избираме най-краткия път или да избираме да седнем, а не да стоим прави. Ние установихме физиологичната основа за този мързел като доказахме, че дори в рамките на едно добре репетирано движение като ходенето, нервната система подсъзнателно следи използването на енергия и непрекъснато се опитва да оптимизира модела на движение в постоянен стремеж да се разходва възможно с най-малко енергия".
Водещият автор Джесика Селинджър (Jessica Selinger) добавя: "Бързото и точно оптимизиране на използването на енергията е впечатляващо постижение на нервната система. Трябва да си умен, за да си мързелив!"