Прозренията на Айнщайн, които ще ви накарат да се замислите
Въображението е по-важно от знанието. Знанието е ограничено, а въображението може да обхване целия свят, да стимулира прогрес и да породи еволюции”, казва геният на 20-ти век – Алберт Айнщайн.
Айнщайн е смятан за един от най-влиятелните и известни учени и интелектуалци за всички времена, неговото лице е едно от най-разпознаваните във всички части на земното кълбо, а често е определян и като бащата на съвременната физика. Една от емблемите на Айнщайн се свързва с популярното уравнение E = mc2 за еквивалентност на маса и енергия. През 1921 г. получава Нобелова награда за приноса си към теоретичната физика и особено за откриването на закона за фотоелектричния ефект.
Освен с научните си постижения, Айнщайн е известен и с мъдростта, остроумието и прозренията си, както и с житейските си философии. Неговият интелект оставя дълбока следа върху човечеството. До ден днешен цитатите му са едни от най-вдъхновяващите на всички времена. Ще ви припомним малка част от тях.
„Важното е никога да не спирате да задавате въпроси. Любопитството не съществува случайно.”
***
„Науката без религия е куца, а религията без наука – сляпа.”
***
„Великите души винаги са се сблъсквали с яростна опозиция от посредствени умове. Посредствените умове са неспособни да разберат човек, който отказва сляпо да се прекланя през общоприетите предубеждения и вместо това избира да изразява мненията си храбро и честно.”
***
„Бог не играе на зарове.”
***
„Падането в плен на любовта далеч не е най-глупавото нещо, което хората правят – но гравитацията не носи отговорност за това.”
***
Най-красивото преживяване, което можем да имаме, е мистериозното. То е фундаменталната емоция, която стои в основата на истинското изкуство и истинската наука.”
***
„Онзи, който никога не е грешил, не е опитвал нищо ново.”
***
„Не се опитвай да бъдеш преуспял човек; опитай се да бъдеш достоен човек.”
***
„Тайната на творчеството е в умението да криеш източниците, които те вдъхновяват.”
***
„Разликата между гения и глупостта е, че геният има граници.”