Спортистите на Олимпийските игри бягат върху смачкани морски миди. Ето защо
Париж се стреми да бъде домакин на най-устойчивите Олимпийски игри в историята и сегашната лилава писта за бягане е доказателство за тази зелена цел.
Всяка година около десет милиона тона празни морски черупки от стриди, рапани и миди се изхвърлят на сметищата или в морето в световен мащаб.
От 2021 г. камионите с тези безплодни двучерупчести от италиански риболовен кооператив, наречен Nieddittas, сe заделят специално настрана за съвсем нова цел.
В момента летните олимпийски атлети скачат и спринтират по лилава писта за бягане, направена с фин прах от безброй смлени морски черупки от Средиземно море.
"Знаеш, че бягаш бързо, когато започне да мирише на чаудър", гласи водещият коментар в скорошна тема в Reddit, посветена на уникалната писта за бягане.
Усъвършенстването на дизайна на пистата отнема три години. Тя е постигната в сътрудничество между Nieddittas и инженерите на компанията Mondo, която е проектирала последните 12 олимпийски писти.
Дизайнерите заявиха пред Би Би Си, че най-новата им актуализация е най-бързата олимпийска писта досега; с два процента по-бърза от тази от Токио 2020.
"Триста световни рекорда са били счупени на лекоатлетическите писти Mondo от 1972 г. насам и се надяваме, че много повече ще паднат на Олимпийските и Параолимпийските игри в Париж през 2024 г.", се казва на официалния уебсайт на Олимпийските игри в Париж.
В сравнение с пистата на Mondo в Токио 2020, която беше червена и изработена от каучук, половината от новата лилава писта е от рециклирани материали.
За първи път олимпийска лекоатлетическа писта е оцветена в лилаво, макар че това не е заради мидите, а е естетически избор.
Истинската сила на прахообразните черупки не може да се види с невъоръжено око. Те се състоят от калциев карбонат, който е еластичен материал, често използван за укрепването на гумени и подови настилки. Затова вместо да добива нови карбонатни материали, компанията използва стари черупки.
Този избор компенсира емисиите от производството на пистата с еквивалента на "дизелов автомобил Евро 4, изминал 60 000 км", според уебсайта на Mondo. Освен това се пренасочват отпадъци, които иначе биха отишли на сметището.
"Този проект е не само научно внушителен, но и далновиден пример за дългосрочен икономически ангажимент към устойчивото развитие и териториите, с прозрачност, отговорност и реална воля за промяна", продължава Mondo.
Има само един начин да се каже със сигурност колко добре ще се представи новата писта. Нека игрите започнат!
Източник: Science Alert