Японският математик проф. Масаки Кашивара от Университета в Киото беше удостоен с Абеловата награда за 2025 г. Президентът на Норвежката академия на науките и литературата Анелин Ериксен обяви лауреата на наградата на 26 март 2025 г. в зала "Кавли" на Академията в Осло. Събитието беше излъчено на живо на официалния сайт на Абеловата награда и в нейния YouTube канал.

Норвежката академия на науките и литературата присъжда една от най-престижните международни награди в областта на математиката – Абеловата награда. Проф. Кашивара е отличен за фундаменталния си принос към алгебричния анализ, по-специално за разработването на теорията на D-модулите, която играе решаваща роля в създаването и развитието на алгебричния анализ. Неговите постижения, включително установяването на кореспонденцията на Риман-Хилберт и приноса му към теорията на кристалните бази, оказват значително влияние върху различни области на математиката и допринасят за тяхното развитие.

Проф. Кашивара е първият японец, който получава тази престижна награда. Норвежкият министър на изследванията и висшето образование,Сигрун Ослан отправи поздравления към лауреата.

Председателят на Абеловия комитет проф. Хелге Холден представи аргументите на комитета за избора на проф. Кашивара. Комитетът включва още четирима международно признати математици. Британската журналистка Тимандра Харкнес обясни по популярен начин същността на изследванията на лауреата.

Церемонията по връчването на наградата ще се състои на 20 май в аулата на Университета в Осло.

Абеловата награда е учредена от норвежкото правителство през 2002 г. в чест на норвежкия математик Нилс Хенрик Абел и се връчва ежегодно от Норвежката академия на науките и литературата. Тя се счита за еквивалент на Нобелова награда в областта на математиката, тъй като Нобеловите награди не обхващат тази дисциплина. Друго престижно отличие в света на математиката е медалът Филдс, който се присъжда на математици до 40-годишна възраст.

През 2024 г. Абеловата награда беше присъдена на французина Мишел Талагран за "революционния му принос към теорията на вероятностите и функционалния анализ". През 2023 г. наградата получи Луис Кафарели от Университета на Тексас в Остин, САЩ, за "творческия му принос в изследванията на коректността на гранични задачи за нелинейни частни диференциални уравнения, включително задачи със свободни граници и уравнението на Монж-Ампер".

Проф. Масаки Кашивара е роден през 1947 г. в Юки, Ибараки, Япония. Завършва магистратура в Токийския университет през 1971 г. и получава докторска степен от Университета в Киото през 1974 г. Работил е като асистент в Научноизследователския институт по математически науки (RIMS) на Университета в Киото, а по-късно като доцент в Университета Нагоя. През 1984 г. става професор в RIMS, където служи и като директор на института през периодите 2001–2003 и 2007–2009 г. От 2010 г. е проектен професор в RIMS, а от 2019 г. е програмен професор в Института за авангардни изследвания на Университета в Киото (KUIAS).

Сред множеството отличия, които проф. Кашивара е получил през своята кариера, са наградата Иянага на Японското математическо общество (1981), наградата Асахи (1988), наградата на Японската академия (1988), наградата Фуджихара (2008), медалът Чърн (2018) и наградата Киото (2018).

Теорията на D-модулите, разработена от проф. Кашивара, представлява рамка, в която системите от линейни диференциални уравнения се формулират като модули над пръстена на диференциалните оператори и се изследват с алгебрични методи като пръстени, модули, снопове и категории. Това е фундаментален инструмент в много клонове на математиката.

Освен това проф. Кашивара е известен с разработването на теорията на кристалните бази, която опростява много проблеми в теорията на представянията до комбинаторика и намира приложение в интегрируемите системи.