Яел Тауман Калаи: Обучението по математика трябва да се промени в две посоки
В две посоки трябва да се промени обучението по математика, смята специалистката по криптография Яел Тауман Калаи. Според нея е нужно обществото да се раздели с наложеното схващане, че който не е добър по математика, не е достатъчно умен, освен това математиката трябва да се преподава интересно, а не скучно.
Калаи каза това в отговор на въпрос на БТА по време на среща с журналисти в рамките на Хайделбергския лауреатски форум. Неговото 11-о издание се проведе от 22 до 27 септември в Хайделберг. На форума тя изнесе лекция за приложението на криптографията в компресирането на доказателства в компютърните науки.
„Аз нямам таланти, единственото нещо, което умея и зная, е математиката. Въпреки това съм възприемана като много умна, защото се занимавам с математика. Хората може да са много добри и талантливи в различни области, но ако не са добри по математика, в повечето случаи не са смятани за умни”, каза Яел Тауман Калаи.
Експертът по криптография Яел Тауман Калаи е родена в Израел, живее и работи в САЩ, преподава в Масачузетския технологичен институт (МИТ) . Тя е лауреат за 2022 г. на наградата за информатика на Асоциацията за компютърна техника за фундаменталния си принос към криптографията. Работата й е теоретична, но оказва голямо влияние върху практическите приложения в областта на криптографията и блокчейн технологиите.
Да си добър по математика може да е и проклятие, и благословия, каза Калаи. „Проклятие е, защото ако не си добър по математика, традиционно те възприемат едва ли не като глупав. Ето затова хората се страхуват от математиката, колебаят се за собствените си качества. В това е проблемът. Математиката е един много специфичен талант, един сред милиони други. Ако си добър по математика, това не означава нищо друго освен точно това. Ако се отървем от това разбиране, хората няма да се страхуват от математиката. В Израел имаме подобно отношение и към познанието по английски език – ако не си добър по английски език, значи не говориш добре английски, те смятат за не особено умен. Затова ако хората не започнат да учат английски език от много ранна възраст, се страхуват да говорят на този език, за да не бъдат осъждани, че не го владеят добре”, каза тя.
Да се преподава математика не е лесна работа, отбеляза още Калаи. Често учителите преподават скучно и децата се отегчават. Мисля, че да се преподава добре и интересно математика е по-трудно, отколкото да се преподават други предмети. Всеки харесва интересните истории, затова е лесно да се преподава история, изкуства, поясни тя.
Изследователката обясни, че в началото криптографията се е занимавала основно със сигурността на информацията. Днес приложението й се насочва към сертифициране на изчисления в компютърните науки и търсене на начини за защита срещу квантови атаки.