Защо е важно да спим в пълна тъмнина
Не оставяйте нощната лампа включена, нужно е да спите в условията на абсолютна тъмнина, пише medikforum.ru. В противен случай учените предупреждават, че може да провокирате възникването на сериозни здравословни проблеми, в това число рак и заболявания на сърцето.
За това съобщава ръководителят на центъра по Медицина на съня към Московския университет Александър Калинкин. „Наличието на пряка връзка между изкуствената светлина и риска от развитието на различни болести се потвърждава все по-често. Преди всичко става дума за сърдечно-съдови заболявания и рак“, отбелязва ученият.
По думите на експерта, дневната светлина се явява основен регулатор за отделянето на хормона мелатонин – при неговото намаляване и настъпването на тъмнина, той се изработва по-активно. Изкуствената светлина през тъмните часове на денонощието отлага отделянето на мелатонин за по-късно време и в резултат съня не настъпва тогава, когато сме си легнали. Затова се препоръчва преди сън да не се намираме в яркоосветени помещения и да почиваме в пълна тъмнина.
На свой ред не се препоръчва да се будим и да ставаме преди изгрева. Научни сътрудници към руския Институт по проблемите на екологията и еволюцията твърдят, че сънят трябва да приключи след изгрева на слънцето. Изследванията показват, че ако след края на съня човек се намира в пълна тъмнина, у него се повишава вероятността от нарушения в имунитета и възникването на депресия.
Надя Горанова / Новите родители