Сигурно ви е познато: човекът, който ви гледа от огледалото, съвсем не прилича на този, когото виждате на снимките. Сякаш камерата филтрира образа по някакъв странен начин. Или по-скоро огледалото е виновно?

Защо виждаме отражението си и снимките си различно? И кое е по-близо до реалния начин, по който изглеждаме?

Психологически аспект

Обикновено се гледаме в огледалото най-много, когато сме вкъщи - среда, в която се чувстваме най-свободни и спокойни. Що се отнася до снимките, обикновено там сме „на чужда почва“, което често изглеждаме по-напрегнати и неподготвени. Ето защо, понякога, когато се оглеждаме в огледалото, преди да тръгнем на парти, изглеждаме ослепително. И на следващия ден, докато гледаме снимките, изведнъж забелязваме точно обратното.

Ъгъл
 
Простият факт е, че лицата ни не са симетрични. Това е вярно за абсолютно всички – за някои повече, за други по-малко. И там е причината за всичкото объркване. Всяка сутрин, когато се гледаме в огледалото, заставаме на едно и също място, виждайки се от позната гледна точка. В резултат на това свикваме да наблюдаваме лицето си от един определен ъгъл. Но когато става дума за снимки, не винаги получаваме предварително предупреждение относно това как, кога и от каква посока ще бъде направена снимката. Освен ако, разбира се, не сте звезда от типа на Одри Хепбърн, която почти винаги е била снимана от най-добрия ъгъл.

Баланс на бялото

Всеки тип осветление има своя собствена температура. Но когато погледнем в огледалото, ние не регистрираме това температурно разнообразие. Това е така, защото мозъкът ни - като „суперкомпютър“, автоматично изравнява всички различия и ни показва тена, с който сме свикнали. От друга страна, снимката улавя осветлението така, както е. Когато гледаме в огледалото - дори и ако осветлението идва от разнообразни източници, с множество цветове и сенки, които танцуват по цялото ни лице, ние все още виждаме обичайния си образ. Докато една снимка може да ни изненада, като ни накара да видим чертите си в различно осветление.

Фокусиране върху отделни обекти
 
Когато гледаме в огледалото, обикновено се съсредоточаваме върху определена част от нашето отражение и не виждаме цялостната картина. Но когато гледаме снимка, възприемаме всичко цялостно и забелязваме неща, на които не сме обръщали внимание.

Обръщане на образа

В огледалото винаги виждаме „обърната“ версия на себе си, която в крайна сметка оформя възприятието ни за това как изглеждаме. Снимките, от друга страна, ни показват начина, по който ни възприемат другите - една необичайна перспектива, която може да предизвика доста изненада.

В заключение: единствено снимките, и то тези, в които не позираме, могат да ни дадат обективна информация за нашия външен вид. Но дори и да не изглеждате добре на снимките, това не трябва да е повод да се отчайване: може да са ви хванали в лош момент, или когато сте били прекалено напрегнати, или просто не сте имали време да глътнете корема си.

Източник: Bright Side