Скромните хора са по-отзивчиви
Старата мъдрост, че скромността краси човека в наше време не е на мода. Често се случва да чуем как нямало полза от тази някогашна добродетел. Дали наистина е така? От десетилетия психолозите кои са тези черти на характера, които са свързани с готовността безвъзмездно да помогнеш на някого.
Резултати от скорошни изследвания показват, че скромните хора са тези, които най-често най-често помагат на изпаднали в беда. Учени от университетите на Мейн и Бейлър са провели три теста със 120 студенти.
В първия участниците трябвало да определят за колко скромни и отзивчиви се определят сами. Посочили и други свои черти. Последвали експерименти, тъй като обикновено човек се над- или подценява.
Във втория тест студентите слушали съобщение по радиото, че някой се е наранил и не може да идва на лекции. Те трябвало да посочат по колко часа в следващите три седмици ще посветят на това да помогнат на пострадалия. Тези, които се определили като скромни, предложили повече помощ от останалите.
В третия експеримент била определена степента на скромност, като участниците трябвало да свържат редица качества със себе си, при това бързо. Почтеност, толерантност, уважение, откритост и некомплицираност сочели към скромността. За обратното говорели арогантност, егоизъм, високомерие. Връзка между скромността и готовността да помогнеш била потвърдена.
„Това е изненадващо, за 30 години изследвания много малко от тях доказват подобен ефект. Досега главно приветливостта служеше като знак, че човек е по-склонен да се притече на помощ от средно статистическия си събрат“, казва ръководителят на проучването Пол Лабуф. Резултатите са публикувани в сп. "Journal of Positive Psychology".