Лекари извършиха първата в света трансплантация на гръбначен стълб
В началото на септември екип от лекари, ръководен от Алесандро Гасбарини, се превърна в първия в света, който успешно е трансплантирал част от гръбначен стълб, съобщи болонският Институт по ортопедия „Рицоли“. Медиците са заменили четири прешлена на 77-годишен пациент, страдащ от хордом - рядък тумор, развиващ се в костите на черепа и гръбначния стълб, произхождащ от нотохордални клетки.
"Успяхме да "създадем" гръбначен стълб, който е максимално близък до естествената форма на този на пациента. Това стана като възстановихме идеалната анатомия благодарение на костна трансплантация със структура, идентична на тази, която трябваше да премахнем поради тумора", каза Гасбарини.
Според него, аналогични органи и тъкани, като костите, остават най-доброто решение за замяна на човешки органи и тъкани, но при липсата им, лекарите трябва да прибягват до други кости и изкуствени материали - например за замяна на прешлени по-рано са използвали участъци от бедрената кост, допълва БГНЕС. „Имплантирането на четири прешлена на пациент ни приближава до постигане на пълно сливане с гръбначния стълб на пациента и оптимизира навлизането на лъчевата терапия, която например е несъвместима с титановата протеза“, каза началникът на отделението за гръбначна хирургия в болницата в Болоня.
За да спасят прешлените от по-рано починал донор, специалистите от „Рицоли“ са анализирали съвместимостта им и в условия на пълна стерилност ги замразили при температура минус 80 градуса. Пациентът, претърпял операцията, вече се е възстановил и е изписан. Той останал в болницата около месец. След две седмици постоперативни прегледи той е преместен в отделението по физиотерапия, където „е бил изправен на крака и се е върнал към възможно най-нормалния живот“, подчерта хирургът.