Ваксината срещу херпес зостер не само предпазва от болезненото заболяване, но и може да защити стареещия мозък от деменция, съобщава Асошиейтед прес.

Ново изследване: 20% по-нисък риск от деменция

Според проучване, публикувано в престижното списание Nature, ваксинацията срещу херпес зостер намалява риска от развитие на деменция с 20% при възрастни хора в рамките на седем години след имунизацията. Това откритие допринася за по-доброто разбиране на факторите, които влияят върху здравето на мозъка с напредването на възрастта.

„Това е много значимо откритие. Интересното е, че жените изглежда имат по-голяма полза от ваксината, тъй като рискът от деменция при тях е по-висок“, отбелязва водещият изследовател д-р Паскал Гелдсетцер от Станфордския университет.

Как е проведено изследването?

Учени проследили здравословното състояние на хора в Уелс, които били около 80-годишни, когато преди повече от десетилетие получили първата в света ваксина срещу херпес зостер. Днес в САЩ на всички лица над 50-годишна възраст се препоръчва новата, по-ефективна ваксина Shingrix.

„Новите открития предоставят още една причина хората да се ваксинират“, коментира д-р Мария Нейгъл от Университета на Колорадо, специалист в изучаването на вируси, които атакуват нервната система.

Връзката между херпес зостер и деменцията

Почти всички, родени преди 1980 г., носят вируса на варицелата в организма си. Той остава латентен в нервните клетки и може да се активира при отслабване на имунната система, предизвиквайки болезнени мехурести обриви – т.нар. херпес зостер. Освен неприятните симптоми, вирусът може да доведе до тежки усложнения, включително:

  • Загуба на зрение (ако засегне окото);

  • Хронична нервна болка (постхерпетична невралгия);

  • Повишен риск от инсулт и деменция.

Изследванията показват, че херпесните вируси могат да стимулират възпалителни процеси, които увреждат мозъка. Освен това, вирусът може директно да инфектира кръвоносните съдове в мозъка, предизвиквайки образуване на съсиреци, което допълнително увеличава риска от невродегенеративни заболявания.

Следващи стъпки в научните изследвания

Екипът на д-р Гелдсетцер е анализирал над 280 000 медицински досиета и е установил, че ваксината от първо поколение Zostavax предлага известна защита срещу деменция. Предстои да се провери дали съвременната ваксина Shingrix осигурява още по-голям ефект.

„С увеличаването на случаите на Алцхаймер и други форми на деменция сред застаряващото население, значението на тези изследвания става още по-голямо“, подчертава д-р Анупам Йена от Харвардския университет.

Заключение

Ваксинацията срещу херпес зостер може да се окаже важна стъпка в борбата срещу деменцията. Тъй като вирусите от семейството на херпеса са потенциален рисков фактор за когнитивни заболявания, предпазването от тях чрез ваксиниране може да бъде ключов метод за намаляване на риска от невродегенеративни състояния. Специалистите съветват възрастните хора да обмислят ваксинация, не само заради защитата срещу херпес зостер, но и за потенциалната полза за мозъчното здраве.