Климатът в Европа през 2022 г. е бил с 2,3 градуса по Целзий по-топъл от този в края на 19-и век, което потвърждава, че температурите са се повишили два пъти повече от средното за света, което е довело до горещи вълни и изключителни суши, предадоха АФП и Ройтерс. 

"През 2022 г. температурата в Европа е била с около 2,3 градуса Целзий над средната стойност от прединдустриалния период (1850-1900 г.), използвана като референтна за Парижкото споразумение за изменението на климата", обявиха в понеделник Световната метеорологична организация (СМО) на ООН и Европейската служба за климатичните промени "Коперник" в годишния си доклад. 

През ноември от СМО събощиха, че Европа се е затоплила с темп от 0,5 градуса за десетилетие от 1990 г. насам, което е два пъти по-бързо от средното за останалите пет световни метеорологични региона, пише БТА. Миналата година беше най-топлата в Белгия, Франция, Германия, Ирландия, Италия, Люксембург, Португалия, Испания, Швейцария и Великобритания, откакто се води статистика.

За европейския метеорологичен регион като цяло 2022 г. е втората най-топла година, откакто се събират данни, или четвъртата най-топла, ако се включат също Гренландия и някои по-източни територии.

"Европа е най-бързо затоплящият се регион в света", заяви професор Петери Таалас, генерален секретар на Световната метеорологична организация (СМО) към ООН.

В по-голямата част от Стария континент високите температури увеличиха интензивните засушавания, горските пожари, които са отговорни за втората по големина площ, опожарявана в Европа, и причиниха хиляди смъртни случаи поради горещините, каза Таалас.

Според базата данни за извънредни ситуации метеорологичните, хидрологичните и климатичните бедствия, настъпили в Европа през 2022 г., са засегнали пряко 156 000 души и са виновни за 16 365 смъртни случая, почти изцяло в резултат на горещи вълни.

От 1980 г. насам бедствията, свързани с времето (горещи вълни, наводнения и др.), са  довели до смъртта на 195 000 души, съобщи Европейската агенция по околната среда.

Икономическите щети, повечето от които са свързани с наводнения и бури, са оценени на около два милиарда щатски долара за 2022 г. Това обаче е далеч под 50-те милиарда щатски долара за 2021 г.

Изминалата година "за съжаление не е уникален случай", коментира Карло Буонтемпо, ръководител на Европейската служба за климатичните промени "Коперник".

Това е "част от тенденция, която ще направи екстремните епизоди на топлинен стрес по-чести и по-интензивни в целия регион".

Единственият лъч надежда в доклада е, че през миналата година в Европа за първи път от възобновяеми енергийни източници е  произведена повече електроенергия (22,3 процента), спрямо тази от от изкопаеми горива (20 процента).