Как да накарате детето си да заспи по-лесно
Много родители си мислят, че щом тяхното бебе вече е по-голямо, сънят повече няма да бъде мираж. За съжаление обаче често се случва точно обратното. Заспиването и сънят на малкото дете може да остане толкова труден колкото и преди, а е възможно и да се влоши. Причините за това често са именно промените в развитието.
За щастие има много полезни хитрини, които може да приложите, за да научите порасналото дете на здравословни навици за сън в този етап. Ето какви са те!
Защо вашето дете не иска да спи
Докато е било малко бебе, детето ви е заспивало лесно и сънят му е бил спокоен. Сега обаче се съпротивлява, точно когато дойде време за лягане. Ето няколко причини за това, които са свързани с развитието на малчуганите.
Нарастваща независимост
Вашето малко дете осъзнава, че е отделен човек от вас - човек, който има собствени мисли, идеи и мнения за нещата. Вероятно се чуди защо трябва да подремва, само защото вие сте казали така, когато предпочита да си играе.
Непрекъснато любопитство
За едно малко дете светът е място, пълно с нови и интересни неща за изследване. Защо да си губи времето в сън, когато може да гони буболечки, да бере цветя и да рисува по стените? Мозъкът му постоянно го подтиква да е в движение, а вие междувременно му казвате да спре и да си легне.
Тревожност от раздяла
Повечето малки деца преминават през фази на тревожност от раздяла, но това може да се случи по различно време при различните деца. Обикновено тя започва около 8-9-месечна възраст и достига своя връх около 12-24 месечна възраст, въпреки че може да продължи и до третата година. И въпреки че все още сте някъде в къщата, слагането на детето в стаята му да спи може да предизвика същите чувства на тревожност, както ако го оставите на детегледачка.
Регресия на съня
За съжаление регресията на съня не приключва с израстването на бебето ви. Тя може да нанесе хаос в добре изградената сънна рутина на малчугана, причинявайки по-чести нощни събуждания и битки за подремване. Тези регресии могат да се случат по всяко време, но най-често се срещат между 12 и 18-месечна възраст.
Променящи се нужди за сън
Едно малко дете се нуждае от около 11 до 14 часа сън на денонощие, като по-голямата част от този сън се осъществява през нощта. Ако вашето спи повече от четири часа през деня, то може да се съпротивлява повече вечер преди лягане. От друга страна, ако детето спи 12 или 13 часа през нощта, може да му е трудно да дремва следобед. Опитайте да внесете леки промени в графика за сън на детето, за да съответства той на препоръките за часове според възрастта му.
Какво да направите, ако детето ви отказва да заспи
Създаването на успокояваща рутина преди лягане е един от най-добрите начини да помогнете на детето да заспи лесно. Вашият ритуал може да включва някои (или всички) от следните неща: къпане, тиха игра, помощ на малкото дете да облече пижамата си, четене на една или две приказки за лека нощ, пеене на приспивна песен и целувка за лека нощ.
Рутинните действия преди лягане може да продължат от няколко минути до 40 минути, ако включват и баня. Може да се наложи да експериментирате, но се опитайте да направите ритуала достатъчно кратък, за да може да преминавате през всяка стъпка всяка вечер, без да губите интереса на вашето малко дете.
Каквато и да е рутината трябва да я изпълнявате в един и същи ред и по едно и също време всяка вечер. Определянето и спазването на постоянен час за лягане, както през делничните, така и през почивните дни, е от ключово значение за създаването на добри навици за сън.
Ако пък сте променили режима си, откакто вашето дете е било бебе, например, ако времето за лягане е по-късно или сте спрели да му давате бутилка или биберон през нощта, вашето малко дете може да има нужда от помощ, за да се адаптира към новото нормално състояние.
Опитайте се да не бързате да влизате в стаята му веднага щом ви повика или започне да се суети. Дайте му възможност само да реши някои проблеми. И ако все пак отидете да помогнете, пазете тишина, за да не си помисли, че е време за ставане и съответно игра.
В допълнение към това, че трябва да дадете на детето си възможност да се успокои само по време на дрямка или нощно събуждане, ето и още няколко съвета, които ще ви бъдат полезни при приспиването му.
Позволете му да спи със своята играчка
Вашето малко дете може да заспи по-лесно, ако наблизо има меко, пухкаво одеяло или плюшено животно, което да му прави компания. Тези неща определено успокояват малчуганите.
Поставете нощна лампа в стаята му
Много малки деца се дезориентират и разстройват, когато се събудят през нощта в тъмна стая и не виждат нищо, което разпознават. Нощната светлина може да припомни на детето, че е в позната среда и да улесни заспиването му отново.
Използвайте машина за бял шум
Ако все още не сте го направили, опитайте се да инвестирате в машина за бял шум. Възпроизвеждането на околен шум или приспивни песни преди лягане може да помогнат на детето ви бързо да се пренесе в страната на сънищата.
Дайте му биберон или го оставете да смуче палеца си
Обикновено този навик не е проблем за малките деца. Смученето на биберон или палец не води до проблеми с устната кухина или зъбите, докато на детето не започнат да му растат постоянни зъби (на възраст между 4 и 6 години).
Продължава на страницата на Новите родители