Откриха мистериозна древна мегаструктура под Балтийско море
Под студените и тъмни вълни на Балтийско море се намира скрита част от историята.
В германския залив Мекленбург, на дълбочина 21 метра, учените са открили древна каменна мегаструктура, датираща от каменната ера - преди повече от 10 000 години.
Структурата, дълга близо километър и съставена от големи камъни, не се поддава на естествено обяснение, т.е. изглежда е била умишлено изградена с някаква цел хиляди години преди да бъде погълната от морето.
Германският изследователски екип, ръководен от геофизика Якоб Герсен от университета в Кил, смята, че вероятно става въпрос за стена, която е трябвало да подпомогне ловните усилия на хората-ловци и събирачи, обитавали региона в древността.
Те са нарекли откритието си Блинкервал (Blinkerwall).
"Обектът представлява една от най-старите документирани ловни структури на Земята, създадени от човека, и се нарежда сред най-големите известни структури от каменната епоха в Европа", пишат изследователите в своя доклад.
"Той ще стане важен за разбирането на стратегиите за препитание, моделите на мобилност и ще вдъхнови дискусиите относно териториалното развитие в региона на Западното Балтийско море."
Земните маси са се променяли значително през хилядолетията, оформени от тектонични движения, ерозия и климатични процеси като заледяване и промени в морското равнище. Много крайбрежни селища и постройки са били отнесени от вълните с течение на времето и са затънали – те хем са скрити от погледите ни, хем са недостъпни.
През последните години обаче непрекъснато развиващите се технологии започнаха да разкриват скритите съкровища на морското дъно. Герсен и екипът му откриват Блинкервал, като използват хидроакустични изображения с висока резолюция, автономно подводно превозно средство и водолази, за да изследват залива и да картографират истинския обхват на структурата.
Събраните данни разкриват дълъг участък от около 1670 отделни камъка, простиращи се на около 971 метра. Тези камъни обикновено са високи по-малко от метър и широки по-малко от 2 метра, като са разположени един до друг по цялата дължина на структурата.
Според екипа е малко вероятно последователността и подредеността да са резултат от естествени процеси, като например пренос на ледници или избутване от лед.
Освен това изглежда, че структурата е била в непосредствена близост до древна брегова линия или блато. Въпреки това е малко вероятно Блинкервал да е служил като риболовен бент, тъй като изследователите не могат да открият никакъв воден поток, какъвто се изисква за правилното функциониране на подобно нещо.
Тя не би могла да служи и за брегова защита, тъй като 2 метра са твърде малко за основата на брегова стена. А изграждането на пристанище, казват те, също е малко вероятно, тъй като хората, които са обитавали региона преди повече от 10 000 години, едва ли са се занимавали с морско корабоплаване.
"Въз основа на наличната информация - пишат изследователите, - най-правдоподобното функционално тълкуване на Блинкервал е, че той е бил изграден и използван като ловна архитектура за управление на стада големи копитни животни." По онова време те са се състояли предимно от северни елени или бизони.
Част от Блинкервал. (Philipp Hoy)
Това не е толкова странна идея. Открити са стотици колосални каменни структури, разпръснати от пустинните лавови полета на Саудитска Арабия до Централна Азия; учените смятат, че тези структури са били използвани и за управление на стада животни с цел по-лесно ловуване.
Въпреки че датирането на подобни структури е предизвикателство, изследователите смятат, че на базата на възрастта на заобикалящите я елементи Блинкервал е построен преди повече от 10 000 години и е потопен под Балтийско море преди около 8500 години.
Оттогава насам тя е останала скрита под вълните в относително девствено състояние, което я прави ценен ресурс за разбиране на човешката история.
"Предполагаемата дата и функционалната интерпретация на Блинкервал превръщат елемента във вълнуващо откритие не само заради възрастта му, но и заради потенциала за разбиране на моделите на препитание на ранните общности на ловците-събирачи", пишат изследователите.
"Откриването на този вид структура хвърля светлина върху много аспекти на регионалните ловци-събирачи, особено по отношение на тяхната социално-икономическа сложност."
Изследването е публикувано в PNAS.
Източник: Science Alert