4 гледни точки, с които нашите родители ни обричат на духовна бедност
Родителите са нашите най-големи възпитатели. И първите ни учители в живота. Те са нашият пример, модел на подражание. Трябва да знаете обаче, че не всичките им представи за света са правилни. И когато вътрешно не искате да се съгласите с тях, не бива да се чувствате виновни и да се измъчвате.
С тези 4 гледни точки нашите родители ни обричат на бедност и страдание:
1. Дежурният отговор „Нямаме пари!“
Ако детето постоянно чува от родителите си, че нямат пари за това и онова и това е причината да не получава почти нищо, което иска, то ще има проблеми. В резултат на това човек подсъзнателно ще бъде убеден, че без огромно количество пари едва ли не никога няма да бъде щастлив и да има онова, което желае сърцето му.
Ако семейството наистина няма пари, по-добре е да го обясните на детето с други думи. Например: „Имам пари само за храна" или „Нямаме възможност да купим това сега. Нека да планираме пътуване до магазина следващия месец". Важно е да обясните на детето си защо купувате хранителни продукти, а не нова играчка.
2. „Рано ти е още да мислиш за пари!“
Да кажете на детето си, че е твърде рано да мисли за пари, вероятно е лошо решение. Необходимо е да научите детето си от ранна възраст как да управлява финансите и да планира разходите си. Родителите имат силата да развият у детето си здравословни навици, да му обяснят как да се отнася внимателно с парите и как да ги разпределя. Колкото по-рано започнете да говорите за важните неща от живота с детето си, толкова по-самостоятелно и отговорно ще бъде то.
Имайте предвид и нещо друго - децата често наблюдават родителите си и подражават на тяхното поведение. Всъщност знаят много повече неща, отколкото предполагате. Не забравяйте също, че живеем в ерата на информационните технологии.
3. „Ако печелиш пари, ще имаш всичко!"
Родителите често използват такива фрази, без да осъзнават вредата, която нанасят. Децата, които „нямат нищо", са склонни да развият желание да печелят пари възможно най-рано, без да имат никакви умения и способности. Въпросът е: как и кога да получат всички тези необходими знания, за да станат високоплатени професионалисти?
Финансовото възпитание на децата играе важна роля за тяхното бъдеще. Важно е да бъдете изключително внимателни. Децата трябва да се научат на търпение. Важно е да знаят, че по-ценно от парите са образованието и уменията, които ще придобият в живота си, за да могат да печелят пари.
И на последно място, но не по важност, не парите са най-важното. Без тях не може, но децата не бива да имат комплекс за малоценност, ако родителите им не могат да си позволят да им купуват скъпи телефони и други притежания. Най-мъдрото решение би било, ори да имате възможност да си го позволите, пак не го правете – никак не е възпитателно да подарите в ръцете на един подрастващ последен модел телефон или пък на току-що влезлия в света на пълнолетните да връчите ключовете от нов лъскав автомобил.