Цялата повърхност на Йо е покрита с езера от лава
Йо, един от спътниците на Юпитер, е най-вулканично активният свят в Слънчевата система. Във всеки един момент изригват около 150 от около 400-те активни вулкана на този адски свят. На практика Йо изхвърля непрекъснато лава и газ.
Благодарение на инфрачервения аврорален картограф (JIRAM) на сондата "Джуно", който заснема Юпитер и заобикалящата го среда, вече знаем много повече за този спътник.
"Високата пространствена разделителна способност на инфрачервените изображения на JIRAM, съчетана с благоприятната позиция на „Джуно“ по време на прелитанията, разкри, че цялата повърхност на Йо е покрита с езера от лава, разположени в своеобразни калдери", казва астрофизикът Алесандро Мура от Националния институт по астрофизика в Италия.
„По отношение на региона от Йо, за който имаме най-много информация, изчисляваме, че около 3 процента от него е покрит с едно от тези езера от лава.“
Йо е жертва на постоянно променящо се гравитационно влияние. Нейната орбита около Юпитер не е идеално кръгла, което означава, че привличането между луната и планетата варира като интензитет с течение на времето. Освен това другите Галилееви луни на Юпитер - Калисто, Европа и Ганимед - имат достатъчно маса, за да оказват собствено гравитационно влияние върху Йо.
Резултатът от цялото това противоречиво гравитационно влияние е напрежение във вътрешността на Йо, което генерира топлина, изригваща под формата на вулканизъм.
Макар да познаваме доста добре динамиката, която притиска и разтяга вътрешността на Йо, както и ефекта, който всичко това оказва върху по-широката среда около Юпитер и самата гигантска газова планета, нямаме представа как точно вулканизмът се проявява на повърхността на Йо.
За щастие, това попада в компетенциите на "Джуно". Докато сондата изследва пространството около Юпитер, тя прелита над някои от спътниците и събира множество данни. Неотдавна тя премина над Йо и разкри сярната луна в невероятни детайли.
Видяхме шлейфовете на действителни вулканични изригвания и езера от лава, които блестят на повърхността. Сега учените анализират някои от тези данни, по-специално инфрачервените наблюдения, заснети от JIRAM, които разкриват топлинни признаци на повърхността на Йо.
Въз основа на това учените успяват да наблюдават езера от лава, които се състоят от пръстен от открита течна лава, стичаща се по краищата, с втвърдяваща се кора в центъра на разтопеното езеро. По краищата се образуват високите стени на езерото около патера с форма на купа, в която се събира лавата. Това е най-доминиращата форма на вулканизъм на Йо.
"Вече имаме представа за най-честия вид вулканизъм на Йо: огромни езера от лава, в които магмата се издига и спуска", казва Мура.
"Лавовата кора е принудена да се разбива в стените на езерото, образувайки типичния лавов пръстен, който се наблюдава в хавайските лавови езера. Стените вероятно са високи стотици метри, което обяснява защо обикновено не се наблюдава изливане на магма от патериците и придвижване по повърхността на Луната."
Това предполага, че лавата навлиза в патера от магмен резервоар под повърхността и изтича по същия начин, което води до издигането и спадането на езерата. Централната кора се трие в стените на езерото, докато се движи нагоре-надолу, отчупвайки краищата му, в резултат на което се образува пръстен от лава по периметъра на езерото.
Другата възможност е краищата на кората да се натежат и да потънат под лавата, като отново се получи пръстен.
"Наблюденията показват очарователна нова информация за вулканичните процеси на Йо", казва главният изследовател на „Джуно“ Скот Болтън от Югозападния изследователски институт в САЩ.
"В комбинация с тези нови резултати и дългосрочната кампания на „Джуно“ за наблюдение и картографиране на вулканите на невижданите досега северен и южен полюс на Йо, JIRAM се оказва един от най-ценните инструменти за изучаване на функционирането на този многострадален свят."
Изследването е публикувано в Nature Communications.
Източник: Science Alert