Самолетът е относително най-подходящият превоз в периода на бременността.

Плюсовете – пътуването носи по-малко умора, възможно най-бързо е, позата не е така неудобна, както в кола, а и жената има възможност да се разходи и да постои права.

Минусите – рязката промяна на налягането при излитане и кацане може да доведе до дискомфорт. Някои се страхуват, че това създава риск от преждевременно раждане. Няма обаче никакви научни доказателства за подобна опасност.

Кислородът

Вредни за бременната са шумът и вибрациите, както и слабата наситеност на въздуха с кислород. Те се свързват с риск от кислороден глад на бебето в утробата.

„Няма такава опасност“, твърди швейцарският проф. Р. Хух, цитиран от руския сайт 7ya.ru. Лекарят изучава хипоксията при бременните и дава отговор на страховете с изследванията си в тази област. „Няма отклонения нито в газовия състав на кръвта на майката, нито в реакциите на бебето в утробата“, обяснява проф. Хух.

Ако жената не обича да лети, това може да добави емоционален стрес. Особено, ако самолетът попадне на въздушни ями.

През първия и втория триместър пътуването със самолет е безопасно. Ако обаче жената има усложнения, кървене, диабет или високо кръвно налягане, е добре да се консултира с лекуващия си лекар.

Детекторите за метал – рутинна проверка на всяко летище, не крият риск нито за бременната, нито за плода. Апаратурата не използва рентгенови лъчи.

Вътрешните правила на някои авиокомпании обаче налагат ограничения и е добре всяка жена да е запозната с тях предварително.

Какво изискват авиолиниите

„България ер“ иска всяка жена до 34-ата гестационна седмица да попълни декларация, с която авиокомпанията се освобождава от отговорност при инцидент и усложнения от пътуването. Тя се попълва 3 работни дни преди датата на полета.

Руската „Аерофлот“ е доста либерална и допуска на борда бременни до 36-ата гестационна седмица.

А немската Lufthansa – до 6-ия месец.

KLM иска подписан от лекар документ, че раждането няма да се случи на борда.

Air France пита за дата на термина.

SAS приема на борда бременни без документ само до 4-ата гестационна седмица, а след това иска документ, подписан от лекар.

British Airways допуска без документ бременни до 28-ата седмица. А от 28-ата до 36-ата - само с писмено разрешение от лекуващия лекар. Важно е в документа да е вписана дата на термина.

Продължава на страницата на Новите родители