Древен град в днешна Саудитска Арабия е доказателство за бавната урбанизация преди четири хиляди години
Укрепеният град Ал Натах от бронзовата епоха, намиращ се на територията на днешна Саудитска Арабия, е доказателство за бавната урбанизация на територията на Арабския полуостров преди преди четири хиляди години, съобщи АФП.
В продължение на хиляди години пясъците на пустинята Хиджаз са съхранили ал-Натах. Откритият вал с дължина от 14,5 км беше описан в научна разработка от началото на годината на археолога Гийом Шарлу.
Откритията на саудитско-френския научен екип представят доказателства, че валът е около селище, вероятно с около 500 души, преди 2400 години. Не е ясно защо селището е изоставено. По времето, в което ал-Натах е бил населяван, люлката на цивилизацията в Месопотамия, днешен Ирак, е съществувала от около хиляда години. В началото на бронзовата епоха градовете от днешна Сирия до Йордания са процъфтявали.
Само до преди 20 години северозападната част на Арабския полуостров е била "тера инкогнита" за археолозите. Преди 15 години в оазиса Тайма са открити валове от бронзовата епоха. След тези първи големи открития идва и времето на първото открито селище - Ал Натах, коментира Шарлу. За строителните дейности в древността на това място е използван черен вулканичен камък.
Изследването на археолозите е публикувано в сп. "ПЛОС уан".
Предполага се, че в селището е имало около петдесет къщи и некропол. В гробовете са открити предмети, показващи обществен престиж - метални оръжия, полускъпоценни камъни, датирани най-малко 2 хил. години пр. н.е. Намерена е и керамика.
Откритите стени, които вероятно са достигали пет метра височина, са служели не само за ограждане на жилищната зона, но и за ограждане на собствеността. Подобни валове подсказват наличието на местен авторитет.
Малкият брой на населението в Ал Натах показва, че селището е било далеч от мащабите на по-късния Вавилон. Ал Натах обаче е доказателство за един друг модел на урбанизация - по-бавна, по-скромна, специфична за северозападната част на Арабския полуостров.