Ново проучване показва, че има смисъл да се спазват крайните срокове: работата, която е предадена със закъснение, често се смята за по-нискокачествена, дори и да е равностойна на онази, завършена навреме. Освен това начинът, по който работникът възприема ситуацията, става по-негативен.

Подадените със закъснение работи получават по-ниски оценки дори и да са пропуснали крайния срок съвсем малко, а проучването установява също така, че ранното подаване на работата не влияе на начина, по който тя се възприема. Няма значение дали сте изпреварили крайния срок с три седмици или с три часа – важното е да сте го спазили.

„Всички видяха абсолютно една и съща творба за конкурс за изкуство, училищна работа или бизнес предложение, но когато трябваше да оценят колко добра е тя, неизбежно се повлияваха от информацията кога всъщност е постъпила“, казва Сам Малио, социален психолог от Университета на Торонто в Скарбъро, Канада.

Екипът провежда общо 18 различни експеримента, в които участват общо 6982 участници. Доброволците са помолени да оценят различни проекти, като същевременно им е съобщено дали те са подадени рано, навреме или със закъснение.

В различните експерименти се различава степента на отрицателно въздействие на закъснението на подаването на работите, но Маглио и неговият съавтор, ученият по поведенчески маркетинг Дейвид Фанг от „Станфорд“, установяват, че често то е било значително.

В един от сценариите, използващ скала от -3 до +3 точки, например, една и съща работа получава средна оценка от 0,53, когато е обозначена като подадена навреме, и 0,07, когато е закъсняла с един ден.

Има и още лоши новини за тези, които са пропуснали крайния срок: предварителното уведомяване за закъснението на работата не е от голямо значение, както и наличието на перфектни резултати по отношение на точността в миналото. Вие и вашата работа пак ще бъдете оценени по-негативно.

Изглежда, че ефектът е валиден и за различни възрасти и култури. В един от тестовете, проведени от изследователите, ученици от Източна Азия са помолени да оценят творбите на другия, а закъснелите творби са оценени по-ниско - това показва, че подобно нещо се случва и с по-младите хора в отношенията между връстници.

Има светлина в тунела обаче. Ако посочите разбираема причина, поради която сте пропуснали крайния срок, част от щетите могат да бъдат поправени - макар че извинението, че кучето е изяло домашната ви работа, вероятно няма да помогне.

Изследователите посочват, че липсата на яснота относно това кога трябва да се свърши дадена работа може да повлияе на шансовете на служителя да направи положително впечатление.

„Комуникацията по отношение на крайните срокове е жизненоважна“, казва Маглио. „Ако става въпрос за твърд, а не за мек краен срок, вие като ръководител трябва да уведомите служителите си.“

„Ако причината, поради която сте пропуснали крайния срок, е извън вашия контрол, вие като служител трябва да уведомите ръководителя си. Това изглежда е един от малкото случаи, в които хората подхождат снизходително към вас“.

Изследването е публикувано в Organizational Behavior and Human Decision Processes.

Източник: Science Alert