Американската агенция за климата забелязва "драматични промени" в Арктика
Арктическата тундра съхранява въглероден диоксид в замръзналата почва и в дърветата в продължение на хиляди години, но сега нов доклад установи, че тя отделя в атмосферата повече затоплящ планетата CO2, отколкото абсорбира, предаде ДПА.
Според доклада на американското Национално управление по изследване на океаните и атмосферата (NOAA) причината за това са повишаващите се температури и зачестилите горски пожари.
Документът е изготвен в съавторство от 97 изследователи от 11 държави.
В него се казва, че през последните 20 години горските пожари в северния полярен регион са отделяли във въздуха средно 207 тона въглероден диоксид годишно.
Освен това от топящите вечно замръзнали райони в атмосферата постоянно се отделя вреден за климата метан.
"Наблюденията ни сега показват, че арктическата тундра, която преживява затопляне и са се увеличили пожарите, отделя повече въглерод, отколкото складира, което ще влоши въздействието на климатичните промени", каза ръководителят на NОАА Рик Спинрад.
"Това е още един знак, предсказан от учените, за последиците от недостатъчното намаляване на замърсяването с изкопаеми горива", допълни той.
Тази година температурите на сушата са вторите най-високи от 1900 г. насам, а последните девет години са най-топлите в историята на Арктика. Това е "драматична промяна", отбелязват американските експерти.
Растенията, дивата природа и хората са принудени да се адаптират по-бързо към един "по-топъл, по-влажен и по-несигурен свят", се казва в него. Увеличаващите се дъждове например често падат върху сняг, така че цялата повърхност е покрита със слой лед - това затруднява придвижването на хората и намирането на храна от животните.
Броят на мигриращите северни елени в тундрата е намалял с 65% през последните две-три десетилетия поради летните горещини и увеличаващите се валежи, се казва още в доклада на NOAA.