Това, което не знаете за големия Лев Толстой
На петдесетгодишна възраст Толстой изпада в депресия. Тъгата му се увеличава ден след ден без никаква причина. Толстой е известен граф, един от най-богатите хора в страната си. Въпреки това той бил нещастен. „Парите бяха нищо, силата беше нищо. Виждах много хора да имат и двете, но и те бяха нещастни. Дори здравето нямаше голямо значение; имаше болни, пълни с воля за живот, и здрави, унили, обезпокоени от страх, от страдание."
Един ден на улица „Афанасьевская" (Санкт Петербург) видял сирак и обзет от състрадание, го прибрал у дома. И за първи път от много време насам се почувствал добре. Той забравил себе си, проблемите си, тъгата си. От този момент нататък Толстой се отказал от разкошните си дрехи, лукса и привилегиите и започнал да води обикновен живот, раздавайки това, което притежава, на нуждаещите се.
„Не ми говорете за религия, милосърдие, любов, казвал той, но ми покажете религия в действията си." Толстой е и първият теоретик на ненасилието, проповядва братство между народите и идеите му вдъхновяват друга велика фигура на 20. век - Махатма Ганди. До последния си ден той продължава да помага на другите, затова мнозина казват, че е луд. В свят, в който има значение само да имаш, да притежаваш вещи и дори хора, където всеки иска да вземе, но никой не знае как да дава, Толстой изглежда като луд.
Един ден негов стар приятел, който за разлика от Толстой живеел в уют и лукс, му казал: „Какъв е смисълът да правиш всичко това? Какво те е грижа за другите? Трябва да помислиш за себе си."
А Толстой отговорил: „Ако чувстваш болка, значи си жив, но чувстваш ли болката на другите, значи си човек.“
Няколко любопитни факта за големия руски писател Лев Толстой:
На 57 той става вегетарианец.
До 60-годишна възраст можел да чете на 13 чужди езика.
На 67 години се научава да кара колело.
Любимото число на писателя било 28.
Лев Николаевич е номиниран 16 пъти за Нобелова награда за литература и 4 пъти за Нобелова награда за мир.
Учението на Толстой оказва значително влияние върху индийския философ Махатма Ганди, който си кореспондира с руския писател.
Определя романа си „Война и мир“ като „многословен боклук".
Не подкрепя феминизма, според него жените имат едно предназначение - „сексуална любов“.
Съпругата му София Андреевна преписвала всичките му ръкописи заради невъзможния му почерк, невъзможен за дешифриране от нито едно издателство.
Имат 13 деца, 5 от които умират в ранна детска възраст.
Бил е страстен комарджия на младини и се е наложило дори да продаде къщата, в която е роден и израснал, за да си плати дълговете.
Графът е посещавал филмови представления няколко пъти през живота си. Той не бил против да се опита да напише сценарий, но, за съжаление, не успява да направи това.