Учени от Центъра за ракови заболявания към Университета на Колорадо разкриха ключов механизъм, който позволява на чревните клетки да се възстановяват след увреждане. Това откритие може да доведе до иновативни терапии за колоректален рак и други заболявания на храносмилателната система.

Как червата се регенерират?

Чревната тъкан притежава изключителна способност за възстановяване след нараняване. Процесът се основава на т.нар. дедиференциация – при която специализираните клетки временно се връщат в състояние на стволови клетки, за да регенерират увредените тъкани.

Изследването, публикувано в Nature Cell Biology, разкрива, че този процес се контролира от метилирането на H3K36 – биохимична модификация в хистоновия протеин H3, която действа като „превключвател“ за регенерация.

Д-р Питър Демпси, професор по педиатрична биология, и д-р Джъстин Брумбо, доцент по молекулярна биология, използват животински модели, за да докажат, че метилирането на H3K36 е отговорно за включването и изключването на регенеративното състояние на клетките.

„Чревните клетки трябва да запазят своята идентичност, за да функционират нормално“, обяснява д-р Брумбо. „Ако те се връщат в стволово състояние без нужда, губят своята специализация – а това е една от характеристиките на рака.“

Как това откритие помага в борбата с колоректалния рак?

След като учените идентифицират ролята на H3K36 метилирането, те планират разработването на нови терапии, които да контролират този процес.

Ключови приложения:

Лечение на колоректален рак – Някои форми на този рак са свързани с прекомерна регенерация на клетки, наподобяваща процеса на възстановяване. Ако метилирането бъде регулирано, ракът може да бъде контролиран по-ефективно.

Превенция при пациенти с хронични възпаления – Заболявания като улцерозен колит и болест на Крон повишават риска от рак на дебелото черво. Контролираното активиране на регенеративния процес може да ограничи този риск.

Намаляване на страничните ефекти от химиотерапия и лъчетерапия – Лечението на ракови заболявания често унищожава чревните стволови клетки, водещо до сериозни усложнения. Ако се намери начин за активиране на регенерацията, пациентите могат да понасят терапиите по-добре.

Бъдещи изследвания и перспективи

Според д-р Брумбо, откритието е само първата стъпка в разбирането на този важен механизъм.

„Когато разберем детайлно как функционира този процес, ще можем да го манипулираме за лечение на различни заболявания“, казва той.

В бъдеще това знание може да доведе до:

  • Разработка на нови лекарства за прецизен контрол на клетъчната регенерация
  • Моделиране на заболявания за откриване на по-ефективни терапии
  • Генерация на клетки за трансплантации – потенциално лечение на редки чревни разстройства

Заключение

Това революционно откритие отваря нови врати пред онкологията и регенеративната медицина. Чрез по-доброто разбиране и контрол на „превключвателя“ на регенерацията, учените се доближават до по-ефективни терапии за рак, възпалителни заболявания и увреждания на червата.

Източник: Medical Xpress