Учените установиха условията, при които започва цъфтежът на дуриан, известен като царят на плодовете, съобщи електронното издание EurekAlert.

Изследователи от Токийския университет констатираха, че около 15 дни сухо време могат да предизвикат цъфтеж на растението. 

Анализът им е на базата на наблюденията на 110 дуриана. Данните показват, че цъфтежът настъпва около 50 дни след приблизително 15-дневно сухо време, независимо дали растението е присадено или отгледано от семена. 

Откритието може не само да повлияе на начина на отглеждането, но и да задълбочи разбирането за тропическите екосистеми, отбелязват експертите.

Наричан в много страни цар на плодовете, дурианът е известен с характерната си силна миризма, големи размери и бодливата кора. Той има широко кулинарно приложение главно в Азия, като Малайзия е лидер в производството. Въпреки това има много неизвестни при отглеждането на растението, включително и какво предизвиква цъфтежа му.

За да разкрият тайните на този процес, екип от изследователи провежда проучване, като наблюдава 110 растения в овощната градина на Технологичния университет в Малайзия. 

Предишно изследване насочва специалистите да търсят връзка със сушата или ниската температура. За първи път условията са определени с такава точност, въпреки че не е установена връзка с максималната или минималната температура, отбелязват учените.

Заключенията се отнасят за растенията дуриан, независимо от техните сортове, тъй като цъфтежът изглежда настъпва по едно и също време, отбелязват японските специалисти.

Те предполагат, че има някаква връзка между цъфтежа на дуриана и на повечето растения, наблюдаван в тропиците след дълги периоди на засушаване. Въпреки това, за да настъпят такива общи случаи на цъфтеж, е необходим по-дълъг период на засушаване - от около 30 дни, отбелязват учените. Това обяснява защо дурианът има склонност да цъфти няколко пъти годишно, докато синхронизираният цъфтеж при различните видове се случва веднъж на няколко години, е мнението на японските изследователи.

Изследването е публикувано в International Journal of Biometeorology.