Шимпанзето Уашо – първото животно, което научава човешки език
Историята на шимпанзето Уашо олицетворява увлечението на хората по езика и стремежа им да направят общуването между човек и маймуна възможно. След като учените се провалят в опитите си да научат животинчето на говорим език, те преминават към американския жестомимичен език (ASL) и в края на краищата му помагат да усвои над 250 знака.
Всичко започва в Западна Африка, където Уашо е родена някъде около септември 1965 г. - точната дата не е известна. Според уебсайта Friends of Washoe вероятно майка ѝ е била убита, а малкото шимпанзе е било продадено на търговец.
Уашо е докарана в САЩ от военните и на 21 юни 1966 г. съпрузите д-р Алън и Беатрикс Гарднър я осиновяват и започват да провеждат различни изследвания върху нея. Семейство Гарднър са изследователи в областта на когнитивните науки и отглеждат Уашо в задната си двор, като многократно я учат и насърчават да използва жестомимичния език по начин, подобен на този, който би бил използван при глухо дете по онова време. Името ѝ идва от окръг Уашо, в Невада, където тя живее пет години.
"Целта на нашето изследване беше да научим до каква степен шимпанзетата приличат на хората", казва д-р Алън Гарднър пред Nevada Today през 2007 г. "За да измерим това с точност, шимпанзетата трябваше да бъдат отглеждани като човешки деца, а за целта трябваше да имаме общ език."
Уашо става първото животно, усвоило човешкия жестомимичен език. Изследването на сем. Гарднър е публикувано в списание Science през август 1969 г. През 1980 г. бившият им студент Роджър Фаунтс и съпругата му Дебора отвеждат Уашо във Вашингтон, където тя се присъединява към четири други шимпанзета, наречени Лулис, Тату, Моджа и Дар, в Института за шимпанзета и човешка комуникация (CHCI) към Централния вашингтонски университет в Еленсбърг.
Твърди се, че Уашо е научил Лулис на знаци – това е първият случай, в който примат научава жестомимичния език от друго шимпанзе, а не от човек изследовател. Лулис използва първия си знак, след като прекарва само осем дни с Уашо.
Маймуните, които са били отглеждани в човешки семейства, „са използвали свободно знаците си както със себеподобни, така и с хора. Онези, които са били обучени на език (често отглеждани в изолация), са използвали знаци само с други хора - и то обикновено само в отговор на конкретни въпроси", казва д-р Катрин Хобайтер от университета в Сейнт Андрюс в изявление за British Deaf News.
Историята на Уашо върви ръка за ръка и с известни противоречия. Други учени, включително Хърбърт Терас, смятат, че тя само имитира представените ѝ знаци и не ги използва спонтанно или с реално разбиране на граматиката на езика. Терас учи Ним Шимпски (шимпанзето) на знаци, но след видеоанализ установява, че той само копира изследователите.
След успеха на Уашо и други примати са научени на жестомимичен език. Според сведенията горилата Коко е научила между 350 и 1000 думи, след като е била обучена от Пени Патерсън през 70-те години.
Уашо умира през 2007 г. на 42-годишна възраст, след повече от 20 години работа в CHCI и цял живот, посветен на разширяване на познанията ни за ученето и усвояването на езика при приматите.
Източник: IFLScience