Тревопасните животни през триаса вероятно са загивали от глад заради зъбите си
Влечуги с размерите на овце, обитавали планетата преди между 250 млн. - 225 млн. години и хранели се с растения, вероятно са загивали от глад, защото хранителният режим е отслабвал зъбите им, установи изследване, цитирано от Пи Ей мидия/ДПА.
Авторите на проучването са изследвали спесимени, открити в Девън, в югозападната част на Англия, за да установят износването на зъбите при хранене и от израстването на зъби с растежа на ринхозаврите, за които науката знае малко.
Резултатите сочат, че тези ранни тревопасни вероятно са измирали от глад с възрастта, като причина за това е въздействието на растителната храна върху зъбите им.
"За пръв път ги изследвах преди години и бяха поразен да установя, че в много случаи те са доминирали в екосистемите си. Защото ако днес попадне на една вкаменелост, със сигурност наоколо ще открием още стотици", каза проф.Марк Бентън от университета на Бристол. "Те са били овцете или антилопите на своето време и са имали специализирани зъбни системи, адаптирани да се справят с големи количества твърда растителна храна".
"Вкаменелостите са рядкост", казва д-р Роб Коръм, който е открил фосилите в Девън. Той каза, че с колегите си са успели да съберат челюстни кости на ринхозаври на различна възраст - от твърде млади, дори бебета, през възрастни до едно наистина много старо животно от триаския период, чиито зъби били силно износени и вероятно едва е успявало да се храни всеки ден.
Резултатите от изследването са публикувани в специализираното списание Paleontology.