Британски учени планират да проследяват антарктическия крил чрез сателитни наблюдения, за да анализират влиянието на изменението на климата и прекомерния риболов върху този ключов вид, съобщава Прес Асосиейшън Медиа/ДПА.

Антарктическият крил – основен елемент в екосистемата на Южния океан

Антарктическият крил (Euphausia superba) е дребен, скаридоподобен зоопланктон, който образува огромни пасажи и играе решаваща роля в хранителната верига. Той е основен източник на храна за много морски видове, включително пингвини, тюлени и китове. Освен това,крилът има значителен принос за регулирането на въглеродния цикъл – ежедневно прехвърля около 0,3 милиона тона въглерод в океана, количество, еквивалентно на дневните емисии на Великобритания.

Иновативен проект за сателитно наблюдение

Световният фонд за природата (WWF), Университетът в Стратклайд и Британската антарктическа служба (BAS) стартират иновативен проект, който ще използва сателитни данни и светлинни модели, за да идентифицира популациите на крил и да проследи техните движения и реакции на климатичните промени.

По думите на Род Дауни, главен съветник на WWF Великобритания: "Антарктическият крил е супергерой на Южния океан. Заради него гърбатите китове мигрират хиляди километри всяка година, за да се хранят в ледените води около Антарктида."

Как сателитите ще помогнат за опазването на крила?

Учените ще анализират промените в цвета на океана, за да идентифицират пасажите на крил и да проследят изменения в пигментацията, които могат да сигнализират за промени в околната среда. Един от най-големите рискове за този вид е топенето на антарктическия лед, причинено от глобалното затопляне. Загубата на ледени покривки принуждава криловите популации да се придвижват все по̀ на юг, което може да наруши баланса на екосистемата.

Защо този проект е важен?

Като ключов вид в Южния океан, опазването на антарктическия крил е от решаващо значение за цялата морска екосистема. Резултатите от този проект могат да подпомогнат усилията за ограничаване на прекомерния риболов и да доведат до по-добри стратегии за защита на този жизненоважен организъм.

Проучването ще предостави ценни данни, които могат да подпомогнат международните политики за опазване на Антарктида и да предотвратят бъдещи екологични кризи в региона.