Ето как да изтриете 99 процента от дигиталните си отпечатъци в интернет
Без значение дали сте шпионин, човек, разтревожен за своите лични данни и сигурност, или просто обикновен интернет потребител с огромен запас от ужасни мемета, вероятно в някакъв момент от живота ви ви е хрумвало, че един ден бихте искали да изличите всички следи от себе си в мрежата.
Очевидно не сте единствените – публикация в Twitter, която обяснява как точно може да направите това, стана вирусна за отрицателно време.
Тя е дело на Лиъм - @somenerdliam (по обясними причини не посочва цялото си име) и вече е споделена над 110 хил. пъти.
Първо, той ни съветва да проследим старите си имейл логвания.
„Прегледайте всички свои стари имейли, който си спомняте, че сте използвали през последните 10 години. Ако сте изгубили достъпа до тях, възстановете го, за да може да се доберете до други сайтове, в които сте се регистрирали посредством тях.“
След това ще трябва да се разровите в имейла, за да откриете към кои нюзлетъри сте се абонирали през годините – това са компании, които разполагат с вашите данни.
„Изтрийте старите си акаунти от отдавна забравените услуги. Използвайте функцията за търсене в имейла си и открийте фрази като “sign up” или “welcome”. Възстановете достъпа до всяка услуга, която намерите (от която сте получили sign-up имейл). Сега се разровете из въпросната услуга за функция, която позволява изтриването на акаунта. Ползвайте гугъл, като въведете "delete account" + "<service>". Ако такава не съществува, потърсете имейл за връзка, за да поискате от компанията да изтрие акаунта ви.“
„При някои услуги може да се наложи да изтриете цялото съдържание и съобщения, преди да изтриете акаунта, тъй като акаунтът може да се архивира и хакер или друго външно лице може да получи достъп до информацията на по-късен етап. – пише @somenerdliam. – Това е нещо, което трябва да имате предвид.“
След това е хубаво да проверим коя наша информация вече е била компрометирана, като използваме потребителските имена и услугите, които вече сте изровили от имейл акаунтите си (и сегашните, и старите).
„Ще използвам ''s, за да обознача нормалните кавички, тъй като “” ще ви бъдат необходими, за да извършите тези търсения.
Трябва да потърсите в гугъл името на акаунта си:
"<account_name>"
Понякога може би дориимето на акаунта и паролата:
"<account>" + "<password>"
Възможно е да видите линкове или ъндърграунд бази данни, достъпни публично в мрежата (или вероятно дори изтекла лична информация). Това е нормално. Случва се на много услуги. Отбележете си кои пароли/данни са компрометирани.“
След това използвайте публичния сайт haveibeenpwned.com, за да проверите дали наистина не сте хакнати. Ако установите подобно нещо, променете веднага компрометираните данни. Този сайт няма да ви предостави списък с всички хакнати акаунти. Само тези, които са изтекли публично (не и тези, които се продават лично).
Сега е време да се изтриете и от Google
„Сега е време да изтриете своите Facebook акаунти. Когато обаче въведете името си и местоположението си с помощта на булево търсене, ще откриете кеширана информация/линкове за себе си.
Има решение на този проблем и то се нарича Google Console.”
Тя е достъпна тук: https://www.google.com/webmasters/tools/removals?pli=1
„Можете да поискате от тях да изтрият/ъпдейтнат своята търсачка (което обикновено отнема месеци, за да се случи органично) и да отстранят тези кеширани резултати (стига да им дадете линк към всеки един от тях).“
Той е категоричен, че не трябва да позволявате на Google да се домогват до вашите данни.
Защитете се от Google, попречете им да ви следят (поне през по-голямата част от случаите).
„Тук може да прегледате всяка една от услугите на Google:
Защитете се от други услуги
„Ако искате да използвате Facebook, уверете се, че акаунтът ви е личен изцяло, за да попречите на други хора да получат достъп до снимките ви.“
Мислите си, че вече всичко е наред? Не е.
Изтрийте старите си имейли
„Получите достъп до старите си имейли? Сега е време да ги изтриете. Изтрийте всичко, до което вече нямате нужда от достъп. Не трийте имейли, които могат да ви бъдат необходими за в бъдеще. Ако наистина ще ви трябват, сменете въпросите за достъп и паролата.“
Направете акаунтите си сигурни
„Трябва редовно да сменяте паролите си за услугите – на всеки 6 месеца. Защо? Защото нови хакери получават достъп до нови бази данни ежедневно и те ще започнат да използват тази информация” рано или късно.
Дано обичате да помните паролите си, защото оттук насетне ще ви се наложи
„Не използвайте пароли, сходни една с друга. Хакерите са умни. Особено когато става дума за персонална атака. Те лесно ще комбинират старите ви пароли с вашия домашен адрес или дата на раждане, за да открият паролата за нещо, до което се опитват да се домогнат.“
„Веднъж щом се домогнат, някои услуги ще им предоставят достъп до ВСИЧКО. И тогава е почти невъзможно да ги изхвърлите навън. Добрите новини са, че доста услуги вече позволяват само по една активна сесия наведнъж. Преди човек не можеше да разбере кой се е логнал в акаунта му.“
Защитете интернет връзката си
„Използвайте VPN (виртуална частна мрежа), когато браузвате в интернет. Не ползвайте VPN, когато извършвате банкови услуги или нещо поверително. Само когато сърфирате публично в мрежата.“
„Използването на DuckDuckGo в комбинация с това ще помогне.“
Използвайте VPN, който не съхранява данни за вас
“Уверете се, че вашият VPN е одитиран от обществеността и че не съхранява log-ве. Т.е. не пази данни за какво точно сте полазвали тяхната интернет връзка.
Използвайте “burner” акаунти
„Използвайте burner акаунти при натрапчиви и досадни услуги като Google – въвеждайте в тях фалшиви имена и информация. Това е напълно законно и по този начин няма да позволите на вашите данни да бъдат използвани от тези компании.“
Изтривайте редовно вашето интернет съдържание
„Трийте редовно вашите туитове и стари снимки. Тези данни могат да бъдат използвани против вас, за да се правят крос-препратки спрямо акаунтите ви и да се открива още лична информация. Когато хакерите си набележат дадена цел, те я наблюдават и анализират с месеци.“
И накрая…
„Хакерите ще използват вашата стара интернет информация, за да открият кой е социалният ви кръг и да открият уязвимост. Всеки може да бъде атакуван. Просто все още не сте се превърнали в цел. Защитете се посредством превенция. Не ми вярвате? Вижте това.
На практика е нищо. Постига се лесно с инструменти, до които всеки има достъп.“
Източник: IFLScience
How to DELETE 99.9% of your digital footprint from the internet [a thread]
— Liam (@somenerdliam) October 15, 2019