Учени разработват по-бърза, сигурна и енергийно ефективна блокчейн система
Блокчейн технологията, въведена преди близо 35 години, доби широка популярност едва през 2009 г. с появата на Bitcoin. Въпреки широкото ѝ приложение в плащания, цифрови договори и вериги за доставки, традиционните блокчейн системи все още страдат от ниска скорост на трансакциите, високи разходи за енергия и значителни такси.
Нова блокчейн технология със сателитна интеграция
Екип от компютърни учени от Нюйоркския университет представи иновативен подход за проектиране на блокчейн - Bounce. Тази нова система използва сателити за определяне на реда на блоковете, като всеки блок представлява набор от трансакции. В протокола Bounce множество блокове се изпращат към съответния сателит за даден времеви интервал, който ги подрежда и „отскача“ обратно към мрежата.
ОЩЕ ОТ #блокчейн
„Сателитите са трудно достъпни, устойчиви на атаки по странични канали и могат да обработват данни по начин, който предотвратява фалшификации“, обяснява Денис Шаша, професор по компютърни науки в Института по математически науки „Курант“ към Нюйоркския университет и главен автор на изследването, публикувано в списание Network.
Bounce: По-бърз и енергийно ефективен блокчейн
Протоколът Bounce осигурява значителни подобрения в скоростта и енергийната ефективност на блокчейн технологията. Системата обработва над 5 милиона трансакции на всеки две секунди, а времето за потвърждение варира между 3 и 10 секунди. Това я прави 30 до 100 пъти по-бърза от най-близкия ѝ конкурент Solana, която е една от най-модерните и бързи блокчейн платформи.
В допълнение, енергийните разходи на Bounce са под 1/10 от джаула на трансакция. За сравнение, Solana консумира над 1000 джаула на трансакция, а Bitcoin изразходва над 1 милион джаула, като обработва по-малко от 100 трансакции в секунда.
Предимството на сателитния протокол
Протоколът Bounce разчита на мрежа от сателити, които разделят времето на блокчейна на отделни слотове. Всеки сателит подрежда блоковете в своя слот, което напълно елиминира проблема с „разклоненията“ – ситуации, при които блокчейнът се разделя на паралелни вериги, създавайки възможност за „двойно харчене“ (използване на едни и същи средства два пъти).
Експериментално потвърждение на ефективността
Изследователите проведоха тестове с помощта на CloudLab, платформа, подкрепена от Националната научна фондация. CloudLab позволява изграждането и тестването на нови изчислителни платформи, а комуникацията между Земята и сателитите беше осъществена чрез Международната космическа станция.
Системата Bounce предлага революционен подход към блокчейн технологиите, като комбинира скорост, сигурност и енергийна ефективност. Този метод може да проправи пътя към бъдещето на глобално достъпни, високопроизводителни блокчейн мрежи.
Източник: TechXplore