Китайският телескоп FAST (Five-hundred-meter Aperture Spherical radio Telescope, Сферичен радиотелескоп с петстотинметрова апертура) - най-големият радиотелескоп в света с една чиния, е идентифицирал над 1000 нови пулсара, съобщи операторът му, цитиран от Синхуа.
   
Броят на новите пулсари, открити от FAST, е надминал този на всички чуждестранни телескопи, взети заедно за същия период, показват данни на Националните астрономически обсерватории към Китайската академия на науките.
   
Пулсарите, или бързо въртящи се неутронни звезди, произлизат от имплодиралите ядра на масивни умиращи звезди при експлозии на свръхнови.

Хан Цзинлин от изследователския екип обяснява, че тъй като има свой собствен импулс и честота на въртене, всеки пулсар представлява нещо като фар във Вселената.
   
Ако в бъдеще хората могат да пътуват до други планети, пулсарите биха могли да работят като навигационна система, допълва изследователят. 

"Можем да измерим с точност координатите на пулсарите във Вселената, така че хората да не се изгубят по време на междузвездно пътуване", казва Хан.

Идентифицираните от FAST неутронни звезди включват много бинарни и милисекундни пулсари, което увеличава както разнообразието, така и броя на изследваните звезди от този тип и допринася за човешкото разбиране за тяхното формиране и еволюция.

Телескопът в югозападната китайска провинция Гуейджоу има приемна площ, която се равна на 30 стандартни футболни игрища.

Наречен "Китайското небесно око" и разположен в дълбока естествено кръгла карстова депресия, телескопът официално започна работа на 11 януари 2020 г.

С FAST вече бяха направени няколко интригуващи открития, припомня Синхуа.