Метеорният поток Леониди достига своя пик на фона на ноемврийската суперлуна
Гледката на суперлуна е удоволствие. Яркото светещо кълбо обаче ще бъде почти пълно, когато метеорният поток Леониди достигне своя пик този уикенд, като на повечето места вероятно ще закрие всички "падащи звезди", освен най-ярките, предаде Асошиейтед прес.
Леонидите са известни с високоскоростните си метеори, които могат да се движат със скорост около 70 километра в секунда.
"За съжаление тази година условията за наблюдение ще бъдат повлияни от почти пълната луна", каза Шиам Баладжи от Кралския колеж в Лондон. "Наблюдението в ранните сутрешни часове, когато луната е по-ниско в небето, може да подобри шансовете ви да видите повече метеори".
ОЩЕ ОТ #леониди
При идеални условия почитателите на небесните спектакли могат да наблюдават до 15 "падащи звезди" на час от метеорния поток Леониди.
Тази година пикът на активността в неделя ще настъпи, когато Луната е 98 процента пълна. Метеорният поток Леониди ще продължи до 2 декември.
Метеорните потоци обикновено са най-видими между полунощ и преди разсъмване.
По-лесно е да се видят "падащи" звезди под тъмно небе, далеч от градските светлини. Метеорните потоци също са най-забележими в безоблачни нощи, когато Луната намалява най-много.
Макар да не поднасят впечатляващ спектакъл като прочутите августовски Персеиди и декемврийските Джеминиди, "скромните" Леониди също имат какво да предложат.
Радиантът на метеорите от този поток (привидната точка, от която се появяват) се намира в съзвездието Лъв (Leo), откъдето произлиза и наименованието му.
Леонидите, чието родителско тяло е кометата 55P Темпъл-Тътъл, са един от най-старите известни метеорни потоци, както и един от най-бързите. Леонидите се движат със скорост около 70 километра в секунда и са считани за едни от най-бързите метеори. Поради тази причина е трудно да бъдат проследени ефективно с бинокли и телескопи.
Октомври предложи рядко небесно зрелище - най-ярката за тази година суперлуна, съчетана с преминаваща комета.
Следващият голям метеорен поток е Джеминидите, чийто пик е в средата на декември.