15 декември - Световен ден на чая
На днешния ден от 2005-а година насам страните производителки на чай отбелязват Международния ден на чая.
Идеята за този неофициален празник на предпочитаната в много държави напитка за първи път се обсъжда на Международния социален форум, който се провежда през 2004 година в Мумбай, Индия. Година след това въпросът отново се повдига от Центъра за Образование и Общуване на ежегодната среща на форума в Порту Алегри, Бразилия. Тогава се взема решение датата 15 декември да бъде обявена за Международен ден на чая.
Целта на този ден е да се привлече вниманието на обществото към проблемите, свързани с производството му и неговата търговия. Основният страх на производителите на чай е все по-агресивната политика на големите корпорации, които изкупуват суровината на много ниска цена. Освен икономическа, инициативата има и своята социална цел - популяризирането на чая като напитка.
Изборът на датата също не е случаен. На 15 декември е приета „Световната декларация за правата на работниците в чаената индустрия", а на 16 декември 1773 година в Бостън американските колонисти изхвърлят в морето голямо количество с пресован английски чай, с което слагат началото на борбата за независимост в САЩ.
Какво още се е случило на днешната дата?
Събития
1256 г. – Монголският хан Хулагу превзема и разрушава крепостта Аламут на асасините.
1575 г. – Полската шляхта избира за крал Стефан Батори.
1895 г. – Основан е германският спортен клуб Айнтрахт Брауншвайг.
1899 г. – В италианската преса е оповестено основаването на футболния клуб Милан
1917 г. – В Кишинев е провъзгласена Молдовската народна република.
1918 г. – Във Вилнюс (Литва) е установена съветска власт.
1925 г. – Гърция се съгласява да плати на България наложеното ѝ от Обществото на народите обезщетение за Петричкия инцидент.
1961 г. – В Йерусалим (Израел) е осъден на смърт бившия нацистки офицер Адолф Айхман, след като е намерен за виновен по 15 криминални дела, между които престъпления срещу човечеството и военни престъпления.
1966 г. – Астрономът Удуин Долфус открива Янус – естествен спътник на Сатурн.
1970 г. – Съветският космически апарат Венера 7 каца на Венера, с което извършва първото успешно кацане на друга планета.
1976 г. – Държавата Самоа е приета за член на ООН.
1990 г. – Киргизия обявява национална независимост от СССР.
1994 г. – Палау е приета за член на ООН.
1999 г. – В Япония е отлято най-голямото златно кюлче в света (40,5/19,5/16,0 см = 200 kg).