11 невероятни стълбища, от които ще ви се завие свят
Тези стълбища се намират в най-различни части на света. Някои са създадени от камък или дърво, други са със или без парапет. Едно нещо обаче обединява всичките - височината и опасността, както и спиращата дъха гледка.
Ето защо в следващите редове ви подканваме на едно виртуално пътешествие, от което буквално ще ви се завие свят.
Снимка: R Scapinello / Shutterstock
Снимка: R Scapinello / Shutterstock
Известно още като Ла Пиедра, масивното скално образувание е с почти изцяло гладки склонове с изключение на една дълга вдлъбнатина. Вътре в нея са построени 649 стъпала, които са единственият начин за изкачване до върха.
Снимка: Anamaria Mejia / Shutterstock
Въпреки че изглежда леко страховито, това стълбище със сигурност няма да уплаши хората, свикнали да се катерят по планините. За тях това ще е поредната приятна разходка сред природата и чистия въздух.
Снимка: Michel Piccaya / Shutterstock
Войните винаги оставят след себе си паметници, които ни напомнят за отминалите тежки времена. Въпреки че те най-често са свързвани със спомени за конфликти и смърт, понякога тези структури се сливат с природата така, че създават спиращи дъха сцени.
Едно такова място за стъпалата Хайку, известни още като "Стълбата към небесата", в Хавай, който представляват 3922 стъпала към едно от най-зашеметяващите места на земята.
Снимка: Gclay / Shutterstock
Изкачването по тях е относително лесно за опитните катерачи, но хлъзгавият терен и огромните растения наоколо винаги крият опасности.
Поради големият интерес към тях, стъпалата били ремонтирани през 2003 г. и в момента всяка седмица по тях минават между 100 и 150 катерачи, които се наслаждават на невероятна гледка, надминаваща почти всичко друго, което може да видите.
Uladzik Kryhin / Shutterstock
Това е легендарната планина на Моисей в Синай, Египет. Според легендата именно на върха й Моисей е получил 10-е божи заповеди. Днес мястото е пълно с поклонници от цял свят.
За да достигнете до върха, трябва да преминете през Стълбата на покаянието. Повечето посетители се изкачват през нощта, тъй като тогава не е прекалено горещо и посрещането на изгрева е нещо наистина незабравимо.
Снимка: Arthur Simoes / Shutterstock
Планината на Адам се извисява на 2240 м. През сухия сезон тук идват на поклонение хиляди вярващи – будисти, християни, мюсюлмани, хиндуисти и обикновени любопитни туристи.
Целта на поклонниците е така нареченото „стъпало” на върха. То представлява вдлъбнатина в самата скала, с дължина 160 см и ширина 75 см. Краищата на светинята са обградени със златна рамка и обсипани със скъпоценни камъни. Въпреки уморителния преход до върха, всеки се стреми да докосне с ръка или устни свещения отпечатък. Според едно от поверията – водата, събрана във вдлъбнатината, има целителна сила.
Снимка: nicolasdecorte / Shutterstock
Изглед от Върха на Адам.
Снимка: thetravellergirl / Shutterstock
Чували ли сте за поразително красивия Кладенец на посветените – 27-метрова постройка, която поразително прилича на кула, но… построена наопаки.
Легендите гласят, че този кладенец, който е част от замъка Кинта да Регалейра в Синтра, е бил построен от масоните за техен обред на приемане на братството.
Снимка: Sean Pavone / Shutterstock
Церемонията по посвещение в масонската ложа по традиция се извършва в подземие или яма, в която е изобразена звезда с осем лъча: кладенецът е опасан от вита, тясна стълба с каменни перила, покрити с мъх. Всяко завъртане по стълбата символизира един кръг от ада или рая – в зависимост дали се спускате или изкачвате. В кладенеца има десет кръга, символизиращи десетте кръга на Ада, на Чистилището и десетте небеса на Рая, описани от Данте. 15 стъпала ви делят от всеки следващ кръг от вашето духовно пътуване.
Снимка: homydesign / Shutterstock
Кладенецът Чанд Баори, Индия, разположен в малкото индийско селище Абанери, е един от най-старите и най-дълбоките в света стъпаловидни кладенци. Гигантската структура, наподобяваща обърната пирамида, стига на повече от 30 метра под земята.
Снимка: Amith Nag / Shutterstock
Три от стените му са конструирани на 3500 нива, стигащи до нивото на водата - малко мътно-зелено езеро. Учените все още спорят за това дали кладенецът е построен между IX и XI век или 600 години преди нашата ера.
Снимка: Muslianshah Masrie / Shutterstock
Китайската планина Маунт Хуа е известна като планината с най-дълбоки пропасти в света. Тя привлича стотици хиляди туристи всяка година.
Снимка: flocu / Shutterstock
Планината е висока 2160 метра и се намира в провинция Шанкси. Най-голямата й атракция обаче е дъсчена пътека, построена над пропастта, която води до манастира на върха и е на 700 години.
Снимка: Maciej Bledowski / Shutterstock
Хиляди туристи минават по нея ежедневно с риск за живота си.
Снимка: Jose L Vilchez / Shutterstock
Котелът на Дявола е голям водопад до град Банос в Еквадор. В скалите, от които пада водата, има изградена серия от пътеки, стълбища, площадки и мостове, водещи до приказна гледка.
Снимка: Matyas Rehak / Shutterstock
Тук имате възможност да се преминете през нисък тунел, изрязан в скалите, в който пръска вода от водопада. На места дори можете да се озовете в ниша зад падащата вода!
Снимка: Gabriela de Echave / Shutterstock
На пръв поглед това огромно здание прилича на влакче на ужасите. Когато се приближите обаче, забелязвате, че нещо липсва – а именно самото влакче. На негово място са поставени стъпала и въпреки първоначалното недоумение осъзнавате пред какво всъщност се намирате – огромна скулптура, която ви дава възможността да се поразходите почти из облаците.
Снимка: IURII BURIAK / Shutterstock.com
Съоръжението носи звучното име „Тигър и Костенурка“.
Снимка: IURII BURIAK / Shutterstock
Особеното име носи определена идея. Според творците Улрих и Хайке Мутер произведението им олицетворява бързината и силата на тигъра, но все пак посетителите трябва да го изследват с бавното, внимателно темпо на костенурката.
Снимка: Manninx / Shutterstock
Ел Каминито дел Рей, или „Пътечката на Краля“ в Малага, Испания, с право е прочута като най-опасната пътека в света. От април 2015 г. тя е възстановена и обезопасена, след като повече от десетилетие е била затворена заради поредица от смъртни случаи.
Прокарана е в началото на ХХ век, за да осигури достъп на работниците във ВЕЦ до два водопада. Пътеката е „на Краля“, след като Алфонсо XIII минава по нея през 1921 г., за да присъства на откриването на язовира Конде де Гуадалорсе.
Снимка: MRony / Shutterstock
Тясната пътечка в каньона Ел Чоро се вие по отвесните скали на 100 метра над река Гуадалорсе. Дълга е около 3 километра, а ширината ѝ е едва метър.
Снимка: Romas_Photo / Shutterstock
С годините Ел Каминито дел Рей се руши и след няколко фатални случая през 1999 и 2000 г., испанските власти блокират достъпа до нея.
Сред повторното ѝ откриване „най-опасната пътека в света“ бързо се превръща в туристическа атракция, която привлича търсачи на силните усещания от цял свят.
Снимка: Ingus Kruklitis / Shutterstock