В работата, в приятелския кръг или във всекидневието понякога ни се налага да общуваме с хора, които не харесваме или направо са ни неприятни. Най-лесното решение би било да ги игнорираме, но освен че е детинско, то не се препоръчва дългосрочно – преди всичко с оглед на душевното ни здраве. Но как да комуникираме правилно с такива хора?  Предлагаме ви три трика, така че хем да не се напрягате, хем да запазите добрия тон при общуването.  

1. Проучване на причината

Най-напред трябва да си зададете следния въпрос: Защо всъщност не харесвам този човек? Кои негови думи, жестове или действия ме дразнят или ядосват? Щом разберете причината за реакцията си, ще се справите по-добре със ситуацията и ще намерите правилния подход към въпросния човек. Понякога зад чувствата ви може да се крие и завист, но да не искате да си я признаете. Например ако колегата вече е получил повишение на заплатата, а вие още се чудите как да си го издействате.  

2. Приемане

Втората стъпка в общуването с хората, които не харесвате, е приемането. Нека да е ясно: винаги ще има човек, който не харесва вас, както и такъв, когото вие смятате за глупав. Невинаги е възможно да промените неговото или вашето отношение и именно това трябва да приемете. По този начин ще успеете да погледнете на нещата от друг ъгъл – с по-малко напрежение и ожесточение. Така ще се отпуснете и успокоите. Освен това е добре да знаете, че зад поведението на себеподобните ви – клюкарстване, мачизъм и т.н. – винаги се крие някаква причина. Например травма или неприятно преживяване в детството. Ако се опитате да осмислите това, може би ядът и омразата ви ще преминат в съчувствие. 

3. Спазване на добрия тон

Трудно е да бъдете любезни с човека, който ви е неприятен. Въпреки това сте длъжни да спазите добрия тон в общуването. Лошото държание не е помогнало на никого. Защото ако нарочно избягвате или сте груби с онзи, когото не харесвате, това ще навреди и на вашата психика. Ако сте усвоили първите два трика, учтивостта ще ви се удаде значително по-лесно, гарантирано! В случай че неприязънта ви е взаимна, много е важно да не слизате на нивото на другия. Така няма да създадете предпоставки за още по-голямо напрежение.