3 причини защо не трябва да решавате чуждите проблеми
Да помагаш на други хора не е толкова полезно, колкото изглежда. Да, можете да се опитате да запълните празнините или да им помогнете да избегнат страданието. Не бива обаче да решавате проблемите им, защото в дългосрочен план само ще им навредите.
Нито нуждата, нито страданието могат да бъдат описани като нещо чисто отрицателно. Всъщност неудовлетвореността и болката често ни помагат да намерим вътрешна сила. Ето защо не можете да решавате чуждите проблеми, като пречите на личното развитие на другите хора.
Единственият момент, в който трябва да решавате проблем на друг човек, е когато той е физически или психологически неспособен да се грижи за себе си. Това се отнася за децата и хората с увреждания, които ги правят зависими от другите. Във всяка друга ситуация трябва да се въздържате или рискувате да им причините повече вреда, отколкото полза.
И така, съществуват три основни причини, поради които не трябва да решавате проблемите на другите хора.
1. Потискате тяхната издръжливост и изобретателност
Хората идват на този свят, без да знаят как да решават проблеми или да намират решения. Всичко това идва с практиката. Тази способност има когнитивни, емоционални и поведенчески аспекти. Това означава, че човек просто не може да се научи как да решава проблеми за една нощ!
Единственият начин да развиете способността за решаването им е да се сблъскате с тях лице в лице. Да, би било много по-удобно да делегирате решението на друг, но така губите увереност в собствените си способности и ставате зависими.
Не можете да решавате чужди проблеми, защото по този начин ограничавате развитието на издръжливостта и изобретателността на хората. А тези качества са много важни за оцеляването. Те ни позволяват да „летим“, не ни връзват към едно-единствено място.
2. Възпрепятства развитието и предизвиква зависимост
Този аспект е тясно свързан с предходния. Какво се случва, когато човек има някой до себе си, който постоянно го измъква от неприятности? Той просто спира да расте и да се развива, остава умствено незрял човек. Емоциите, чувствата и поведението му също сякаш застиват на същото ниво.
Това води до редица последствия. На първо място, хората, които не знаят как да решават собствените си проблеми, са склонни да станат раздразнителни и взискателни. Те могат да не оценят подкрепата, която получават, защото я смятат за отговорност на другите. Това разглезване води до факта, че тези хора нямат представа какво е да постигнеш нещо сам. Самата мисъл, че трябва да работят, ги кара да се чувстват некомфортно. А това води до егоизъм и безразсъдство. Ето още една причина, поради която не трябва да решавате проблемите на другите хора.
3. Наистина ли знаете какво е най-добро за тях?
Това е една от най-големите причини, поради които не трябва да решавате чужди проблеми. Какво точно ви кара да мислите, че знаете какво е най-добро за другия човек? Вие гледате на света и трудностите през собствените си очи, но хората около вас може да имат своя собствена, напълно различна гледна точка.
Това, което е добро за един, може да не работи за друг. Всеки от нас има свой собствен житейски път. И този път трябва да е приятен, да ни помага да се превърнем в най-добрата версия на самите себе си. И никой не може да направи това вместо нас.
Запомнете: невъзможно е да се поставите напълно на мястото на друг човек.
Понякога дори най-добрите намерения имат тежки последици. Никой няма право да налага своите решения на чужди проблеми. Това може да доведе до нови неприятности или да изостри вече съществуващите.
Желанието да решавате чужди проблеми винаги е лоша идея, защото така карате човека да се съмнява в способностите си. Искате ли да помогнете? Тогава предложете подкрепа, но оставете човека сам да вземе решение и да промени съдбата си.
Източник: cluber.com.ua