Едва ли някой иска да изглежда егоист в очите на околните. Защото да си егоист означава да мислиш само за себе си и за собствените си облаги. Стига се до нездравословно съотношение между даване и вземане. Въпреки това във всекидневния език може несъзнателно да ви се  изплъзнат фрази, които звучат егоистично. Ето кои са някои от тях според сайта HackSpirit:

1. „Винаги прави като мен“

Това изречение навярно е продиктувано от най-добри намерения, но включва в себе си – често непреднамерено – идеята, че правилен е единствено вашият начин. В повечето случаи обаче има много възможности, които водят към целта. Изречението „Прави като мен“ може да не се посрещне с разбиране от отсрещния и не сигнализира непременно готовност да подкрепите действията и силните му страни.

2. „Не разбирам защо ти…“

На егоистите често им е трудно да се поставят на мястото на другите и да ги разберат, особено ако направят нещо, които те биха направили другояче. Тогава реагират с упреци, в които се прокрадва намекът, че те биха постъпили по-добре и по-умно. Ако действително не разбираме поведението на отсрещния, трябва да се постараем да запазим учтивия тон. Фразата „Можеш ли да ми обясниш защо направи това?“ звучи далеч по-коректно от горното изречение. 

3. „Ах, сам ще се справя по-бързо“

Тази фраза за самостоятелност ли говори, или за егоизъм? Тук също се промъква идеята, че сами бихте се справили най-добре и нямате вяра на другите. Дори да сте възнамерявали да проявите любезност, изречението може да прозвучи егоистично. И не е ли в крайна сметка екипната работа с много мислещи глави за предпочитане, така че да се намерят решения, които не биха ви хрумнали, ако действахте сами? Ако наистина бързате и сте сигурни, че познавате материята по-добре, поне добавете фразата: „Другия път можем да го направим заедно!“

4. „Никой не може да ме разбере“

Егоистите често са склонни към обобщения и търсят вината и грешките у другите, а не у себе си, защото така е по-лесно. Например казват: „Никой не ме разбира!“ вместо да помислят как да се изразят по-добре и по-ясно. Във всекидневието всички понякога се чувстваме така, сякаш никой не ни разбира. Но тогава – вместо да изтърсите горното изречение – бихте могли да попитате отсрещния какво му е нужно, за да ви разбере, или как да формулирате мисълта си другояче. Главното е да не прехвърляте егоистично вината върху другия.

5. „Аз например…“

Типично за егоистите е постоянният фокус върху собствената им персона и жаждата за внимание. Ако не са в центъра, те се бутат към него със зъби и нокти и често използват изречението: „Аз например…“. Всъщност всички го употребяваме във всекидневието, за да разкажем за опита и преживяванията си. Но ако го правим прекалено често, трябва да внимаваме да не изглеждаме егоистични в очите на околните, за да не си помислят, че се самоизтъкваме, а не че искаме наистина да помогнем.

Понякога границата между това кое изглежда егоистично и кое мило е много тънка. Разбира се, от значение е с кого комуникирате в момента: дали с най-добрия си приятел, който знае, че когато искате да свършите нещо сами, не се водите от егоистични намерения, или с непознат, който бързо ще си състави погрешно и едностранчиво мнение за вас? Най-важно е да поддържате здравословен баланс между даване и вземане, което да изразите както с думите, така и с действията си.