Емоционалната интелигентност е способността да възприемаме и оценяваме адекватно чувствата, които ние изпитваме, и които виждаме у другите.

Най-емоционално интелигентните хора могат да получат достъп и да разбират невербални сигнали и да регулират чувствата си, за да изградят по-силни взаимоотношения с другите. Като психолог, обучен в Харвард, видях от първа ръка как това е ключът към дългосрочен професионален и личен успех.

И така, как можете да разберете дали трябва да работите върху тези умения? Ако използвате някоя от тези седем фрази, то това е знак, че имате ниска емоционална интелигентност и трябва да работите върху нея:

„Не се променям. Аз съм такъв.“

Емоционалната интелигентност е свързана със способността да се променяте с времето, докато се учите и растете. Хората с ниска емоционална интелигентност често са по-закостенели във вижданията си и се противопоставят на усилията за промяна или развитие. Силните убеждения са важни, но не по-малко важна е и отвореността към нови възможности.

Какво да кажете вместо това: „Трябва да помисля повече върху това, което казвате. Искам да бъда отворен за обратна връзка, дори и чутото да не ми харесва.“

 „Не ме интересува как се чувстваш.“

Откровеното пренебрежение към чувствата на другите хора е признак на ниска емоционална интелигентност.

Показването на липса на съпричастност към другите, особено когато те преминават през труден период, затруднява развитието на взаимноизгодни, подкрепящи отношения.

Какво да кажете вместо това: „Съжалявам да чуя, че се чувстваш така. Как мога да бъда полезен?“

„Ти си виновен, че се чувствам така.“

Хората с висока емоционална интелигентност не обвиняват външния свят за чувствата си. Те разбират, че техните емоции са свързани с това как вътрешно възприемат обстоятелствата си.

Нашите емоции не са отговорност на някой друг. Те са възможност да разберем себе си и да поставим граници

Какво да кажете вместо това: „В момента съм много емоционален. Виждам ситуацията по този начин…“

„Просто грешиш.“

Когато получат обратна връзка, емоционално интелигентните хора полагат усилия да разпознаят нюансите. Вместо да изпадат в крайности, те се фокусират повече върху разбирането на живия опит на другия човек.

Какво да кажете вместо това: „Искам да чуя твоята гледна точка, дори когато не виждам нещата по начина, по който ти ги виждаш. Можеш ли да ми помогнеш да разбера защо се чувстваш така?

„Спри с тази лудост!“

Да можеш да чуеш опита на някой друг, без да реагираш прибързано или да приемеш нещата лично е важен знак за емоционална интелигентност. Това означава, че имате високо чувство за самосъзнание и самоуважение.

Какво да кажете вместо това: „Разбирам, че наистина се изпитваш затруднения в момента. Въпреки че чувам, че аз съм причината за това, мисля, че реакцията ти може да има повече общо с миналото ти, отколкото с това, което правя в момента. Мислиш ли, че това е вярно?“

„Не мога да ти простя.“

Емоционално интелигентните хора могат да се поставят на мястото на някой друг. Това ги прави по-отворени да прощават за всякакви възприемани грешки.

Какво да кажете вместо това: „Трудно ми е да ти простя в момента. Но се старая да се отърва от това недоволство и гняв, защото бих искал да можем да поправим отношенията си и да продължим напред.“

„Чувствата ти са ирационални.“

Хората, които са емоционално интелигентни, могат да анализират чувствата си, да се разграничат от себе си и да разгледат рационалните и ирационалните аспекти на своите мисли.

Те също са добри в признаването на чувствата на другите хора, дори и да не разбират напълно откъде идват.

Какво да кажете вместо това: „Чувам, че в момента изпитваш силни емоции и те са основателни. Не разбирам напълно защо се чувстваш така и не съм напълно съгласен с твоята гледна точка за тази ситуация, но искам да те разбера по-добре. Можете ли да ми кажеш повече?

………………

Д-р Кортни С. Уорън, сертифициран психолог и автор на книгата „Letting Go of Your Ex“, за CNBC.com

Превод и редакция: Георги Георгиев / Мениджър Нюз