Добри практики в работата между психиатри и психотерапевти (подкаст)
Когато имаме проблеми със сърцето, отиваме на кардиолог. Ако не виждаме добре, си записваме час при очния. Но какво правим, ако постоянно сме тъжни, тревожни, дори невротични? Ако току-що сме преживели първата си паник атака? Въобще – ако имаме какъвто и да било проблем от психично-здравно естество? Знаем ли към какъв специалист да се обърнем? Правим ли разлика между психолог, психиатър и психотерапевт? А самите специалисти работят ли в тясна връзка помежду си и знае ли кога един психиатър да насочи даден пациент към психотерапевт (и обратното) вместо да се опитва да решава всичките му проблеми с лекарства?
По тази изключително важна тема разговаряме с Йоана-Магдалена Илчева и д-р Владимир Сотиров.
Г-жа Илчева е магистър по Клинична социална работа, сертифициран аналитичен психотерапевт и юнгиански аналитик към Международната асоциация по аналитична психология.
Д-р Сотиров пък е психиатър и управител на амбулатория за психично здраве „Адаптация”. С д-р Сотиров вече имаме един изключително интересен епизод, посветен на шизофренията, който горещо ви препоръчваме да чуете. Днес обаче ще си поговорим с него и г-жа Илчева защо е крайно време да спрем да медикализираме човешкото страдание.
Приятно слушане!
Можете да ни слушате в следните платформи:
- Spotify
- Storytel
Визитки
Д-р Владимир Сотиров е завършил медицина в Медицински университет – София през 1995 г. От 1996 г. до 2002 е работил в Държавна психиатрична болница „Св. Иван Рилски” – Нови Искър. Има специалност по психиатрия от 2001 г. Допълнителни специализации по когнитивно-поведенческа психотерапия и психосоциална рехабилитация. Вписан е в регистъра на Районната колегия на Български лекарски съюз – София под номер 2300001991. През периода 2001 – 2005 г. е ръководител на демонстрационен проект към Националната програма за психично здраве. Д-р Сотиров е член на Българската психиатрична асоциация и бивш председател на Софийското психиатрично общество.
Йоана-Магдалена Илчева - магистър по Клинична социална работа, сертифициран аналитичен психотерапевт и юнгиански аналитик към Международната асоциация по аналитична психология. Работи в индивидуален и групов формат с възрастни от 2005 година насам. Разпознава себе си като неуморен търсач в областта на дълбинната психология и застъпник за психотерапия, която работи с цялото същество и уважава достойнството на клиента/пациента. Обучаващ супервизор и преподавател в обучителната програма на Българското общество по аналитична психология (БОАП). Настоящ член на УС на БОАП, отговарящ за международните връзки и научното развитие. Член на професионалните организациите, към които е сертифицирана и застъпваща техните етичните принципи в работата си: AMI, БОАП, IAAP.