Децата обичат да бъдат с връстниците си и винаги изглеждат много добри в създаването на приятелства, Особено като малки, те могат да установят социални отношения буквално с всеки: усмихват се на непознати, играят с възрастните, не правят разлика между пол и възраст.

Идиличната картина се пропуква, когато открием, че синът или сладкото ни момиченце се подиграва на приятелчетата си в детската градини или на съучениците си в по-късна възраст. Първоначално може да изглежда като неприятно обстоятелство или подхвърлена случайно грешна дума. Но когато ситуацията се повтори, е необходимо да се вземат мерки и сериозно да се погледне на проблема.

Как да научите детето да не се подиграва на връстниците си? Ето и правилната стратегия!

Нe подценявайте ситуацията

Да знаеш, че детето ти се подиграва на други деца, е неприятна изненада за всеки родител. И най-вероятно той не е давал такъв пример в общуването си с малчугана. Истината е, че малкото е попило това не от възрастните, а просто става дума за част от растежа. Който обаче може да бъде преодолян с минимално травми.

Признаването на вината на детето е част от решението. Лошото поведение не бива да се подценява или омаловажава и това е първият етап в урока по добри обноски, който зависи изцяло от родителите. Често образът на перфектното дете обърква преценката, когато трябва да оцените събития, в които малкото ви съкровище се е държало лошо. Но ако осъзнаете, че отношението на детето не е правилно, това със сигурност е чудесно начало и стъпка първа от справянето с проблема.

Реагирайте правилно

Противно на това, което често чуваме, децата невинаги се научават лесно да общуват с връстниците си. Погрешното отношение не изчезва само. Малчуганът трябва да разбере от реакцията на своите приятели и родители, че е направил грешка.

Спомнете си как сте реагирали, когато той е посегнал да удари свое приятелче. Със сигурност не сте останали безучастни. Е, такава трябва да е реакцията ви и когато детето обиди някого. Дали нараняването ще бъде физическо и психическо не трябва да има разлика и е важно то да разбере, че е извършило нещо нередно.

В много ситуации малкото ще се учи чрез натрупване на опит, но това не е константа, върху която да настроите възпитателния модел. Важно е да бъдете участници в него. Помнете, че антисоциалните нагласи не се поправят сами, те трябва да бъдат посочвани, като ясно се уточнява, че не са правилно поведение. За да не се ограничава това до обикновен упрек, трябва да обясните внимателно причината за лошото поведение и да намерите заедно начин да не се повтаря.

Трите златни стъпки

Можете да говорите с децата, независимо от възрастта им, стига да използвате правилните начини и да сте наясно какъв възпитателен модел искате да следвате.

Да обясните на детето, че да се подиграва на другите е грешно, не е трудно. И може да стане с три правилни стъпки. Ето кои са те!

Идентифицирайте грешното поведение. За какви събития говорим? Кога се случиха? В какви ситуации детето се е подигравало на приятелче?

Развийте емпатията, необходима, за да разбере, че подигравката е отношение, което наранява другите. Питайте детето как би се почувствало, ако някой на него му се подиграе. Нека опита да си представи как са се почувствали и какво са разказали у дома тези, на които се е присмивало.

Опитайте да определите как да предотврати този тип повторение. Било ли е ответна реакция? Случва ли се само в определени ситуации? Питайте детето дали след като е разбрало, че прави грешка, би повторило отново.

Помнете, че винаги е по-добре да бъдете добри съветници, отколкото да налагате модел, който детето да следва без да разбира. Така то ще се научи да мисли и да взема правилните решения в зависимост от ситуацията, а не да очаква наготово. Така ще го научите и на доброта.

Продължава на страницата на Новите родители