Комплиментите са полезни не само, защото правят щастлив човека, за когото са предназначени. Те са ценни преди всичко за този, който ги изрича, твърдят специалистите. И е важно да го правим както към познатите си, така и към децата.

Защо обаче е така? Ето и обяснението на този феномен.

Защо са полезни

Когато изричаме нещо мило, ние всъщност преодоляваме по-лесно неприятностите, защото се фокусираме върху добрите качества на другия човек. Така психиката ни автоматично превключва на положителна вълна. А този, който чува комплимента, също е доволен и щастлив.

Не бива да забравяме обаче, че комплиментите не заличават причината за лошото настроение.

Как помагат на децата

Добрите думи по адрес на децата ни помагат много за възпитанието им. Когато ги хвалим и акцентирате върху силните им страни, увеличаваме шанса те да формират позитивна мотивация.

А как изглежда идеалният комплимент? Той трябва да отговаря на следните две условия:

- В никакъв случай не трябва да лъжете. Хората са напълно наясно със своите слаби и силни страни, и ако започнете да обяснявате на един пълен човек, че е доста строен, той ще го възприеме в негативен план, като подигравка.

- Предпочитайте да хвалите човека за неговите лични заслуги и успехи, а не за външността му. Постиженията зависят от обекта на комплимента, а не от гените и други фактори.

Не прекалявайте

Помнете, че не е добре да казвате твърде често комплименти. Ако хората чуват от вас непрестанно само хубави неща по свой адрес и знаят, че ги казвате и на други хора, думите, които изричате, с времето губят своята ценност, предупреждават специалистите.

А един от най-хубавите и мотивиращи децата комплименти е много простичък: „Ти можеш!“

Новите родители