Можем ли да накараме някого да се влюби в нас? Науката казва да!
Това е един от най-важните въпроси, когато стане дума за романтични отношения и връзки. Съществуват редица научни изследвания, според които фактически е възможно да накараме някого да се влюби в нас. В крайна сметка любовта е просто емоция – също като страха, радостта, състраданието и т.н. Защо пък да не можем да я предизвикаме? Вижте някои съвети как.
1. Не яжте сладолед на първа среща!
Джон Барг, известен специалист в областта на социалната психология и професор в Йейлския университет, изследва ролята на подсъзнанието в социалното общуване. Някои от научните му разработки намират любопитна връзка между температурата на тялото и психологическото състояние. Оказва се, че когато физически ни е топло, е по-вероятно да се държим мило с другите и да бъдем дружелюбни. Тази информация може да ви свърши работа – особено на първа среща, когато е доста важно да направите добро впечатление. Имайте това предвид, когато ви хрумне да си вземете сладолед, и вместо това предложете да хапнете за обяд топла супа на някое романтично място.
ОЩЕ ОТ #влюбване
2. Не подценявайте предимството на продължителния зрителен контакт.
Харвардският психолог Зик Рубин има едно научно изследване, което пита дали е възможно да измерим любовта. Буквално. Открива отговора в очите, по-точно във времето, в което двама души се гледат в очите. Според него хората, които са силно влюбени, прекарват до 75% вперили поглед един в друг, докато си говорят например. За сравнение – нормалната продължителност при обикновен разговор е от 30 до 60%. Да не говорим, че когато гледате някого продължително в очите, има голяма вероятност да пробудите романтично чувство у него.
3. Разкажете нещо смешно за себе си.
Съвсем естествено е откритият и общителен човек да се харесва повече от мълчаливия и срамежлив. Според едно проучване от бизнес училището на Харвард 79% от хората предпочитат откровеността дори на първа среща. Ценят споделянето на странни навици, смешни и дори неудобни истории около детството и т.н. Нищо чудно, че онези, които разказват за себе си открито и често, имат повече приятели и по-голям шанс да бъдат харесани.
4. Не правете нищо. Оставете другите да направят нещо за вас.
Когато направим нещо добро за някого, се чувстваме и ние добре. Обичаме да си казваме, че този човек е имал нужда именно от това и че сме му били в голяма помощ. По този начин подсъзнателно ние си създаваме нещо като „емоционална котва” или връзка с този човек и ни става още по-симпатичен. Приятно е и когато някой направи нещо добро за нас. Имайте предвид обаче, че тук става дума за друг тип емоции и не всички са положителни. Понякога имаме чувството, че дължим нещо на този човек и трябва да му „върнем жеста”. Нещата се усложняват още повече, когато се отнася за някого, когото не харесваме особено. Така че не си позволявайте да попаднете в капана на този психологически трик.
5. Създайте си таен език.
Могат да бъдат шеги, които само вие си знаете какво означават – измислени спонтанно в някаква ситуация, или просто така. Могат да бъдат тайни думи, жестове – всичко това създава усещане за неповторима връзка между двама души. Сякаш това, което имате помежду си, е уникално по рода си, безценно. Когато използвате тези тайни думи или знаци ежедневно, връзката ви става все по-силна, казват учени от Тексаския университет. Всеки има нуждата да бъде разбиран и оценяван. Тези малки психологически трикове помагат да развием усещането, че партньорът ни разбира по-добре от когото и да е друг човек в целия свят.
6. Бъдете близо до любимия човек. Но също и направете така, че да му липсвате!
Разбира се, че е важно да прекарваме време с любимия човек. Особено в началото на връзката вероятно ще сте като залепени един за друг. Всички знаем обаче, че това не трае вечно. Прекаленото обсебване може да донесе много облаци в рая. Затова научете се да давате свобода на партньора си, съветват психолози. Ето предимствата:
- няма да си омръзнете;
- човекът отсреща ще има възможност да осъзнае колко ценни сте за него, когато остане насаме със себе си, и ще почувства липсата ви;
- ще имате повече контрол върху собствените си мисли и чувства.
Автор: Цветелина Велчева по материали от Brightside