На пазар с дете: 5 правила за оцеляване на родителите
У дома детето e кротко, играе си и се държи добре, но прекрачвайки прага на магазина, прави грозни сцени: крещи, настоява да купи това, което харесва, тръшка се по пода в истерия.
Важни правила
1. Определете каква е вашатга цел – да купите нещо конкретно или просто да разгледате, да направите план за бъдещ пазар, да видите цените ... Помислете дали е необходимо е да вземете детето с вас и ще купувате ли нещо за него? Ако не, е по-добре е да го оставите вкъщи.
2. Ако нямате избор и то ще бъде с вас, му кажете предварително в кой магазин отивате, какво ще купите, как може да ви помогне: да носи чанта, да избере какво кисело мляко ще купите, да подреди количката ...
Уговорете се предварително, че ще купите само планираното.
В магазина постоянно фокусирайте вниманието му върху този план и не му давайте възможност да се заплесва по цветните кутии наоколо.
3. Не ходете на пазар, когато в магазина има много хора. Ще трябва да стоите на опашка на касата дълго, а детето ви ще скучае. Освен това в близост до касите има много изкушения като дъвки, бонбони, дребни играчки.
4. Преди да посетите магазина, направете списък с това, което планирате да закупите. Така няма да губите излишно време и да се лутате из рафтовете.
5. Обяснете на детето, че в магазина не може за вика, да тича и трябва внимателно да бута количката, а на продавача и на касиера трябва да каже „благодаря“.
Играйте на магазин у дома. Детето трябва да опита и двете роли. Уверете се, че разбира правилата за поведение в магазина.
Мерки за безопасност
- По-добре е да нахраните детето, преди да отидете до магазина.
- Когато планирате да пазарувате в супермаркет, където се продава всичко под слънцето, направете маршрута така, че да заобиколите рафтовете с играчки или книги, ако не възнамерявате да купувате. Също така е по-разумно пред детето да не избирате подарък за друго дете, ако ще ходите на рожден ден.
- Ако в магазина детето помоли да му купите нещо, което не е планирано, опитайте се да му отвлечете вниманието , като му дадете малка играчка или бисквитка, която трабва да носите в чантата си.
- Опитайте се също да занимавате детето си с нещо полезно, например като го изпратите да търси сок или кисело мляко.
- Ако детето направи сцена, защото на всяка цена иска да му купите нещо, което си е харесало, преценете много точно дали да отстъпите. Има риск, ако то усети че със сълзи и истерии може да постигне каквото иска, това поведение да се превърне в навик.