Ново проучване, публикувано в списание Cognition and Emotion и цитирано от ЮПИ, разкрива, че хората, склонни към носталгия, са по-верни приятели и притежават по-висока психическа устойчивост.

Носталгията и социалните връзки

Според изследователите носталгичните личности имат повече близки приятели и полагат повече усилия за поддържането на взаимоотношенията си. Дори тийнейджърите могат да изпитват носталгия и да извличат ползи от нея, посочват учените.

„Хората, които често си спомнят миналото и ценят спомените си, са по-наясно с важността на взаимоотношенията си и осъзнават нуждата да ги поддържат“, обяснява водещият изследовател Куан-Джу Хуанг, докторант в Университета на Киото, Япония.

Той допълва, че това повишава вероятността тези приятелства да се запазят, дори с настъпването на житейски промени като нови отговорности и различни интереси.

Влиянието на носталгията върху психичното здраве

Проучването установява, че социалното общуване играе решаваща роля за психичното благосъстояние, осигурявайки когнитивни и емоционални ползи в по-късните етапи от живота.

Резултатите са базирани на три експеримента, включващи близо 1500 участници от САЩ и Европа:

  • Първи експеримент: 450 студенти от Университета в Бъфало, Ню Йорк, са анкетирани относно нивото си на носталгия и социалните си връзки. Оказва се, че тези с по-висока носталгия отдават по-голямо значение на поддържането на приятелствата си и имат повече близки приятели.
  • Втори експеримент: Анализирани са данните на 400 американци на средна възраст 40 години. Резултатите потвърждават, че хората, които изпитват носталгия, полагат повече усилия за поддържането на приятелствата си.
  • Трети експеримент: Включва анализ на данни от 7-годишно социологическо проучване в Нидерландия (2013–2019 г.). Установено е, че с напредването на възрастта хората стават по-носталгични, а тези с високи или средни нива на носталгия запазват стабилен брой социални връзки. За сравнение, участниците с ниски нива на носталгия намаляват близките си контакти с 18% за този период.

Заключение

Изследването показва, че склонността да си припомняме щастливи моменти не само ни помага да осъзнаем важността на социалните връзки, но и ни мотивира да ги поддържаме. Това може да бъде ключов фактор за по-добро психическо благополучие и по-стабилни приятелства в дългосрочен план.