Проблемът не е във вас, а във вашия партньор
Ако желаното и мечтано бебе се бави, „подозренията“ най-често падат върху жената. Сякаш всички изведнъж забравят, че в зачеването участват двама.
Затова припомняме за трите стълба на мъжката плодовитост: производство на мъжки полови клетки (сперматогенеза), транспортиране на сперматозоидите и способността им да проникнат в яйцеклетката, за да внесат своя генетичен материал в нея.
И трите компонента са важни. А добрите „показатели“ на спермата са гаранция за успешно оплождане.
В матката трябва да проникнат поне 10 милиона сперматозоида
„Качеството“ им зависи от нивото на тестостерон в организма.
Смята се, че мъжете с високи нива на тестостерон обикновено са със среден ръст, набити, с развит торс и много окосмяване по тялото.
Кои фактори влияят негативно
Възраст: След 35-годишна възраст производството на тестостерон и броят на сперматозоидите в семенната течност намаляват.
Тегло: Излишните килограми водят до хормонален дисбаланс, блокират ендокринната функция на тестисите, намаляват количеството и подвижността на сперматозоидите.
Пушене: Никотинът влияе негативно върху ДНК на сперматозоидите. Освен това семенната течност на пушача е по-податлива на агресивното влияние на леко киселата среда на вагината. Това намалява шансовете на сперматозоидите да „оцелеят“.
Алкохол: Намалява нивата на тестостерон в тялото и пречи на производството на здрава сперма..
Прегряване (вана, сауна, синтетично бельо, памучни одеяла): сперматозоидите са много чувствителни към топлина, тъй като процесът на тяхното образуване протича при температура, която е с 1-2 градуса по-ниска от температурата вътре в тялото.
Наранявания на слабините: от тесни дрехи и потенциално опасни спортове - колоездене, бойни изкуства.
Лоша екология и условия на живот: замърсен въздух, работа със силно токсични вещества, повишени нива на радиоактивно излъчване.
Дори вирусното заболяване може да потисне производството на здрава сперма за 2-3 месеца.
Отклонението на основните показатели на сперматозоидите от нормата може да бъде повлияно и от: нарушения в работата на тестисите и простатната жлеза.
Прегледът от уролог ще открие причината.
Започнете „подготовка“ за бащинство от рано
За да подобрите узряването на сперматозоидите, се въздържайте от пушене, горещи вани и чести посещения в сауната.
Ограничете до минимум приема на алкохол.
Ако всичко при жената е наред, бъдещият татко трябва да направи спермограма - анализ, който дава представа за концентрацията, количеството и подвижността на сперматозоидите.
Ако показателите са нормални, се извършва mar-тест. Той открива "блокирани" от антитела сперматозоиди.
Честотата на полов акт също е от значение. При планиране на бременност не си струва да правите секс твърде често - мъжкото тяло се нуждае от време, за да натрупа подходящ „резерв“.
Оптималният интервал между сексуалните контакти е 3 дни.
Кои храни подобряват качеството на спермата
Храненето не е най-важното, но все пак е условие за успешно зачеване. Уверете се, че в менюто присъстват:
- Мидите и яйчния жълтък са богати на витамин В12, който помага за активното образуване на сперматозоиди.
- Сушени плодове, слънчогледово масло, рибено масло – те регулират ендокринната система.
- Червени чушки, броколи, портокали, ягоди – те съдържат витамин С, който повишава подвижността на сперматозоидите.
- Спанак, ряпа, бадеми, които повишават качеството на спермата.
- Пълнозърнестите храни, стридите, кедрови ядки, червено месо – допринасят за производството на жизнеспособна сперма, както и за запазването на максималния брой „добри” сперматозоиди.
- Тиквените семки съдържат много цинк, който е необходим на мъжкото тяло за производството на хормона тестостерон. Освен това той играе важна роля за поддържане на качеството на спермата. Тиквените семки могат да се консумират в чист вид, както и да се включват в зърнени храни, салати, сладкиши и смутита.
Продължава на страницата на Новите родители