„Той започна пръв”, “Тя е виновна!“, „Той ме дразни!“- родителите с две и повече деца познават тези обвинения.
Трудно им е да играят ролята на миротворци, винаги да са обективни и справедливи. Важно е преди всичко да разберем причините за тези явления.

Нека играят

Децата в предучилищна възраст обикновено имат конфликти и се карат за играчки, които не могат да поделят. В тази ситуация е важно да им помогнете да се научат да играят заедно и по време на игра да не разделят играчките на „мои“ и „твои“, обяснява  психологът Светлана Забегайлова.

Когато давате подаръци, се опитайте да избягвате ситуации, в които едното няма да получи това, което другото вече има.
За да предотвратите евентуални конфликти, определете времето през което всяко дете може да „притежава“ играчката и да си играе с нея.
Купете си малък таймер, който ще ви подкрепя не само докато раздавате играчки, но и когато се разгорят битки за тях във ваната или в колата.
Забавното броене на рими или тегленето на жребий също помагат много.

Учете децата да отстъпват едно на друго

Всяко семейство има общи и лични вещи. Те са известни на всички, така че когато купувате нови играчки или книги, незабавно посочете техния „статус“.
В ситуация, в която децата получават едно нещо за двама, е необходимо да напомним, че подаръкът е общ. Така децата ще знаят, че имат равни права върху него.

От друга страна, всяко дете има право на „лична собственост“. Ако е ученик, това са учебници или моливи, които по-малкият не може да докосне.
Всеки член на семейството, независимо дали е голям или малък, изпитва нужда да се отдели и изолира. Има нужда от лично пространство и собственост.
Родителите могат да дадат добър пример , като уважават собствеността на детето и например поискат разрешение да я разгледат и пипат.
Научете децата си да си сътрудничат в играта, да уважават правата на другите и да се опитват да решават конфликти с думи.
Дайте на всяко дете собствено място на масата за вечеря, собствена лавица за книги или просто малък сандък за собствените му любими и „тайни“ вещи.

Ще ви трябва време, за да научите децата как да изразяват чувствата си по цивилизован начин.
Разказвайте им повече приказки и истории за приятелството, за това как хората се помиряват помежду си и ще видите, че малко по малко това ще даде резултат.
И все пак кавгите, които възникват за играчки, са доста лесни за разрешаване. По-трудно е да направите това, ако причината за конфликта е, че едно от децата се чувства лишено от родителско внимание.

Как да поделим вниманието на мама

Най-често детските кавги възникват, защото децата не споделят нещо. Единственият въпрос е какво точно. Може би това е интересна книга или играчка, или може би вашето внимание.

Вниманието не е играчка; може да бъде много трудно да се сподели. Най-малката несправедливост от ваша страна може да предизвика кавга между хлапетата.
Родителите ще трябва да действат като справедливи съдии в неизбежното съперничество, да спрат битките, да помогнат за сключване на мир..
Що се отнася до ревността между децата, тя се проявява на всяка възраст и при всяка разлика в годините.
Трудно е да споделиш майчината любов, защото споделянето означава да получиш по-малко и следователно липсата на внимание може да се компенсира само с... същото внимание.

Новите родители