Знаете ли това за левичарите? – втора част
Левичарите често са подложени на дискриминация
В Япония само три процента от населението са леворъки, защото родителите упорито се стремят да вкарват децата в „правия“ път. В Европа „ляво ориентираните“ не са по-облагодетелствани. През Средновековието те са били изгаряни като вещици или вещери. А в Швейцария например чак до 70-те години на ХХ век училищата са се опитвали да превръщат възпитаниците си в „нормални“. Дискриминацията намира отражение и в езика – с епитета „левак“ заклеймяват непохватния, глуповат човек.
Магазини за леворъки
Но левичарите не страдат само от лингвистични обиди. Те наистина минават за несръчни. И за това си има причина: обикновените ножици и отварачките за консерви изправят левичаря пред истинско финомоторно предизвикателство. И нищо чудно той да се представи като левак. Онези, които искат да си улеснят живота, трябва да прибягват до специални приспособления. За щастие вече има сайтове, които предлагат ножици и други пособия за хора с този проблем. Дори компютърната мишка е направена така, че да е подходяща и за левичари. Но дали наистина едно портмоне за леворъки предоставя някакви предимства, за десноръкия лаик си остава загадка.
„Лява гениалност“
Предпочитащите лявата ръка обаче не се ползват само с лоша слава. Напротив, те се смятат за потенциални гении. В интернет ще откриете дълги списъци с имената на велики мислители и творци: Леонардо да Винчи, Пабло Пикасо, Джими Хендрикс и много други. Във всеки случай Крис Макманус, професор в Лондонския университет и дългогодишен изследовател на левичарството, казва: „На практика левичарите и десняците имат еднакъв среден коефициент на интелигентност. Само че сред левичарите по-често се наблюдават крайности“. Така например едно изследване на 11 000 деца в Англия показва, че има значително повече левичари както сред умствено изостаналите, така и сред високонадарените.
Цветелина Велчева по материали от Blick