Тайната, която първата жена космонавт пази цели 30 години
На 16 юни 1963 г. ракетата носител "Восток 6" издига Валентина Терешкова на орбита и по този начин я превръща в първата жена космонавт. След 48 обиколки в рамките на около 70 часа бившата текстилна работничка триумфално се завръща на Земята. Основна заслуга за полета й има главният мозък на съветската космическа програма - Сергей Корольов.
Техническа грешка обаче е можела да я остави в Космоса завинаги.
В началото на второто денонощие Терешкова открива, че е допусната грешка при програмирането и че при включване на двигателите за снижаване капсулата е започнала да се отдалечава от Земята.
“В автоматичната програма на кораба беше допусната неточност: той беше така насочен и ориентиран, че вместо да се спуска, обратно - издигаше се в орбита. Аз не се приближавах към Земята, а с всяко навиване се отдалечавах от нея” – разказва Терешкова.
Терешкова доложила за този проблем на Корольов. Едва на втория ден заложили в системата новите данни и орбитата започнала да се изправя. “Сергей Павлович ме помоли да не разказвам за това. И ето, аз пазех тайната десетки години - обяснява простодушно Валентина. По този начин тя спестява едно наистина сериозно наказание на инженера, допуснал това да се случи.
FedotovAnatoly / Shutterstock.com