Експериментална ваксина намалява риска от появата на най-смъртоносния рак на кожата с 65 на сто
Експериментална ваксина, разработена на базата на информационна РНК (иРНК) и добавена при лечение на онкоболни пациенти, намалява риска от появата на най-смъртоносния рак на кожата с 65 на сто в сравнение само с прилагане на имунотерапия, предаде Ройтерс.
Препаратът е разработен от компаниите "Модерна" и "Мерк", а резултатите от клиничните изпитвания са представени по време на среща на Американското дружество по клинична онкология в Чикаго.
Тези данни допълват нарастващия брой доказателства, че иРНК технологията, която придоби популярност по време на пандемията от КОВИД-19, може да се използва за създаване на персонализирани ваксини. Те позволяват на имунната система да атакува специфичен вид клетки в туморите, пише БТА. Учените преследват мечтата за ваксини за лечение на онкозаболявания от десетилетия, но с малко успехи. Експертите твърдят, че иРНК ваксини, които могат да бъдат произведени само за осем седмици и в съчетание с лекарства, подсилващи имунната система, ще доведат до ново поколение терапии за рак.
Надеждата е за "напълно нова парадигма при лечението на рак, което ще се понася по-добре и ще бъде уникално за туморите на отделни пациенти", обяснява д-р Джейн Хили от "Мерк".
Сътрудничеството между "Mерк" и "Moдерна" е едно от няколко разработвани терапии, съчетаващи мощни лекарства, които подсилват имунната система за борба с раковите заболявания чрез технологията на иРНК ваксините, отбелязва Ройтерс.