Мъж, обявен за мъртъв, се събужда по време на процедура за отстраняване на органите му
Случай на мъж от Кентъки, който се събужда в момента, в който органите му ще бъдат взети за донорство, поставя под въпрос протоколите, използвани от американските болници и мрежи за донорство на органи при определянето на смъртта.
Информаторът Николета Мартин описва ужасяващия случай в писмо, адресирано до комисията по енергетика и търговия към Камарата на представителите на САЩ.
Мартин твърди, че докато е работила като специалист по съхраняване на органи в организацията Kentucky Organ Donor Affiliates (KODA), е прегледала записките по случая, свързани с хирургическата процедура от октомври 2021 г.
Според репортаж на американската обществена радио-организация National Public Radio (NPR) в тези бележки по случая се посочва, че донорът е показал признаци на живот след клиничен тест за оценка на годността на сърцето за целите на трансплантацията.
„Донорът се е събудил тази сутрин по време на процедурата за сърдечна катетеризация“, казва Мартин пред Роб Стайн от NPR. „И той се е мятал на масата.“
В случая става дума за 36-годишния Антъни Томас „Ти Джей“ Хувър II, който е бил откаран в Баптистката болница в Ричмънд, Кентъки, след свръхдоза наркотици.
След като е обявен, че е с мозъчна смърт в резултат на сърдечен арест, Ти Джей е изключен от животоподдържащите системи и е подготвен за даряване на органи в съответствие с желанието му.
Дона Рорър, сестрата на Ти Джей, е до брат си след смъртта му. Заедно с други членове на семейството тя си спомня, че по пътя към операционната маса е видяла очите на Ти Джей да се отварят и да се оглеждат, а персоналът й е казал, че това е обичаен рефлекс.
Едва по-късно, когато Ти Джей демонстрира по-явни движения на операционната маса и „видимо плаче“, медицинският персонал в залата се разтревожил.
Настъпва хаос и хирурзите отказват да продължат с процедурата дори когато KODA е поискала друг лекар да я извърши - нещо, което KODA отрича.
„Хирургът каза нещо от типа „Без мен, не искам да имам нищо общо с това“, разказва пред NPR специалистът по съхранение на органи в болницата Наташа Милър .
„Беше пълен хаос. Всички бяха много разстроени.“
За щастие Ти Джей оцелява, като в момента сестра му се грижи за него, тъй като според репортажа на NPR той има постоянни проблеми с говора, паметта и движенията.
Случаят се разследва от Федералната администрация за здравни ресурси и услуги. Баптист Хелт Ричмънд направи изявление чрез NPR, в което потвърждава, че безопасността на пациентите е негов най-висок приоритет, докато KODA твърди, че случаят не е бил представен точно.
В изявление, публикувано през септември, KODA пише, че „ако състоянието на пациента се подобри или той не получи сърдечен арест в рамките на установения период от време за донорство, семейството се информира, че донорството не може да се осъществи, и пациентът остава под грижите на болницата. Точно това се е случило в разглеждания случай“.
Определянето на вероятността пациентът да може да възвърне някаква степен на съзнание в бъдеще зависи до голяма степен от изпълнението на списък от критерии по отношение на състоянието на мозъчната функция, който балансира сигурността с различни други нужди и съображения.
Твърде строгите критерии означават, че пациенти с нищожно малки шансове за възстановяване могат да заемат ресурси - болнични легла, апарати за изкуствено дишане или дори органи - които биха могли да помогнат на друг пациент да оцелее. Ако критериите са прекалено слаби, специфични събития като това вече няма да са толкова редки, което ще разклати доверието на обществото в медицинската система.
„Това е най-лошият кошмар на всички, нали? Да бъдеш жив по време на операция и да знаеш, че някой ще те разреже и ще извади части от тялото ти?“ казва Мартин пред NPR. „Ужасяващо е.“
В момента трансплантацията на органи е важен здравен проблем в САЩ, като настоящата администрация предприема реформи в системата с цел подобряване на отчетността и прозрачността.
Миналата година в САЩ са извършени над 46 000 успешни трансплантации на органи. Това е едва малка част от около 100 000 пациенти, които очакват трансплантация, въпреки че нито една от тях не би била възможна, ако не бяха милосърдните дарения на непознат или предаността на медицинския персонал, чийто опит, грижи и бдителност правят донорството безопасно и етично.
Защо точно Ти Джей се е станал част от една такава привидно рядка статистика, е въпрос, на който следователите ще трябва да отговорят и да гарантират, че подобни казуси ще са по-скоро изключение.
Източник: Science Alert