Учени откриха ахилесовата пета на бактерии, устойчиви на антибиотици
Учени твърдят, че са открили ахилесовата пета на бактерии, устойчиви на антибиотици, съобщaва EurekAlert.
През следващия четвърт век броят на смъртоносните инфекции, устойчиви на антибиотици, бързо ще се увеличи, показват прогнозни данни. Според неотдавнашно проучване от 1990 г. до 2021 г. над един милион души са починали заради резистентност към лекарства за инфекции всяка година, а новите прогнози сочат, че до 2050 г. случаи с фатален изход ще достигнат почти два милиона годишно.
В стремежа си да противодействат на тази криза в общественото здраве изследователи търсят нови решения. Проучване, ръководено от специалисти от Калифорнийския университет в Сан Диего, откри уязвимост на щамове на бактериите, които са устойчиви на антибиотици.
В сътрудничество с лаборатории в Аризонския щатски университет и висшето училище "Помпеу Фабра" от Испания професор Гюрол Сюел и колегите му от Факултета по биологични науки в Калифорнийския университет в Сан Диего изследват антибиотичната устойчивост на бактерията Bacillus subtilis. Те искат да установят защо мутиралите варианти не се размножават и не завладяват популацията, след като са развили антибиотично резистентно предимство. С предимство пред други бактерии, които нямат подобна антибиотична резистентност, тези екзепмляри би трябвало да станат доминиращи. Това обаче не се случва. Защо?
Отговорът, описан в публикация в изданието Science Advances, е, че антибиотичната резистентност има своята цена. Макар че осигурява някои предимства на бактериите за оцеляване, екипът открива, че е свързана и с физиологично ограничение, което възпрепятства потенциалното доминиране. Този факт потенциално може да се използва за спиране на разпространението на антибиотичната резистентност, смятат изследователите.
"Открихме ахилесовата пета на бактериите, устойчиви на антибиотици", казва Гюрол Сюел от Калифорнийския университет в Сан Диего. "Можем да се възползваме, за да потиснем антибиотична резистентност без лекарства или вредни химикали".
Според него чрез по-добро разбиране на молекулярните и физиологичните свойства на бактериите, устойчиви на антибиотици, могат да бъдат намерени нови начини за контрол без използването на лекарства.
"Ефективните антибиотици са на изчерпване, а безразборната употреба през десетилетията е довела до разпространението им по целия свят - от Арктика до океаните и подпочвените води", казва Сюел. "Необходими са безлекарствени алтернативи за лечение на бактериални инфекции и наши проучвания показват как наистина можем да постигнем безлекарствен контрол над бактериите, устойчиви на антибиотици", допълва той.